سیکار طرح

طرح توجیهی تولید پوشاک سال ۱۴۰۲ (WORD+PDF)

تولید پوشاک

فهرست مطالب

طرح توجیهی تولید پوشاک یا طرح امکان ‌سنجی تولید پوشاک حاوی تمام اطلاعات ضروری و مهم برای راه‌اندازی این کسب و کار سودآور و مناسب است. کارگاه تولیدی پوشاک از آن دسته مشاغل پرطرفداری است که برای سرمایه‌گذاری و فعالیت در بازار کسب و کار، جذابیت فراوانی دارد. از آنجایی که پوشاک و انواع لباس مردانه، زنانه و بچگانه جزو اقلام مصرفی است که همواره مورد استفاده تمام اقشار جامعه قرار می‌گیرد، در حال حاضر واحدهای بسیاری در این زمینه فعال دارند. با توجه به گستردگی دامنه فعالیت در زمینه تولید پوشاک همچنان پتانسیل سرمایه‌گذاری در این بخش بسیار بالا است.

در این راستا سرمایه‌گذاران بسیاری در اقصی نقاط کشور با دریافت مجوزهای لازم اقدام به تاسیس واحد تولید پوشاک می‌کنند تا ضمن رشد و توسعه صنعت پوشاک به منبع درآمد مناسبی دست پیدا کنند. با توجه به اهمیت موضوع ما در این مقاله قصد داریم هر آنچه که باید درباره ارائه طرح توجیهی جهت راه‌اندازی تولیدی پوشاک بدانید را شرح خواهیم داد تا به صورت قانونی اقدام به دریافت مجوز کنید.

برای دانلود طرح توجیهی تولید پوشاک نگارش ۱۴۰۲ کلیک کنید

تهیه طرح توجیهی تولید پوشاک برای اخذ مجوز

طرح توجیهی برای تولید پوشاک، در واقع به بررسی صنعت پوشاک می‌پردازد تا سرمایه‌گذاران این حوزه را با وضعیت حال حاضر بازار و آینده آن مطلع کند. در این راستا متقاضیان ورود به صنعت پوشاک با استفاده از این طرح به بررسی جوانب پنهان بخش مالی آن پرداخته و طبق نتایج بدست آمده راهبردهایی را برای رسیدن به اهداف تولیدی که در طرح توجیهی تولید پوشاک ذکر شده است، تدوین می‌کنند.

تولید پوشاک

یکی از مزایای تهیه طرح توجیهی برای کسب و کار تولید پوشاک این است که امکان سرمایه‌گذاری کم، متوسط تا زیاد در این حوزه وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید، با سرمایه بسیار اندک و با تهیه چند چرخ خیاطی صنعتی ساده کار خود را در زمینه تولید انواع پوشاک آغاز کنید یا اینکه با سرمایه‌گذاری قابل توجه یک مجموعه بزرگ تولیدی پوشاک با تعداد نیروی کار بالا راه‌اندازی کنید. پس همه چیز بستگی به میزان بودجه و سطح مهارت شما دارد. اما قبل از هر کاری برای راه‌اندازی تولیدی پوشاک باید برای دریافت جواز فعالیت از اتحادیه‌ صنف تولیدکنندگان و فروشندگان لباس شهر و محل مورد نظر خود اقدام کنید. شما با ارائه اطلاعات و مدارک مورد نیاز و تشکیل پرونده در اتحادیه مربوطه و اصناف می‌توانید درخواست خود را جهت دریافت جواز کسب ارائه دهید.

بعد از اینکه مجوز لازم برای فعالیت تولیدی پوشاک را دریافت کردید باید نسبت به جذب افراد ماهر و نیمه ماهر جهت همکاری با واحد تولیدی خود، اقدام کنید.

برآورد سرمایه اولیه مورد نیاز برای راه‌اندازی کارگاه 

طرح توجیهی مانند یک مشاور تمام اطلاعات ارزشمند مالی و سرمایه‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد. این طرح حاوی اطلاعات فنی پروژه، برآوردهای اقتصادی طرح و مطالعات بازار است. بنابراین برای دریافت وام از بانک و اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح نیاز به ارائه طرح توجیهی تولید پوشاک دارید و البته در این طرح می‌توان سرمایه اولیه مورد نیاز را تخمین زد.

در این راستا سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی کارگاه تولید پوشاک کاملا به نوع کارگاه، نوع ملزومات و تعداد چرخ‌های خیاطی بستگی دارد. چرا که بسیاری از کارگاه‌های تولیدی پوشاک مزدی‌دوز هستند و سفارشات مختلف را از مزون‌ها یا طراحان لباس دریافت کرده و در ازای دریافت مزد معین نسبت به برش و دوخت لباس اقدام می‌کنند. اگر قصد راه‌اندازی کارگاه‌های بزرگ تولید و فروش البسه را دارید در این روش تولید باید صفر تا صد پروژه از طراحی گرفته تا نمونه‌دوزی، برش و دوخت پوشاک را انجام داده و محصولات تولیدی خود را به صورت عمده به فروش برسانید.

لباس

بنابراین با توجه به نوع کارگاه تولیدی شما می‌توانید، با سرمایه اندک و خرید چند چرخ خیاطی ساده، کار خود را آغاز کرده و به تولید لباس‌هایی مشغول شوید که نیاز به دستگاه‌های دوزندگی پیشرفته ندارد. پس در طرح توجیهی تولید پوشاک سرمایه ثابت و سرمایه در گردش با توجه به ظرفیت طرح و فاکتورهای های مهم دیگر توسط متخصصان این امر محاسبه می‌شود.

برآورد هزینه‌های تولید پوشاک

تولیدی پوشاک نیز مانند هر راه‌اندازی هر واحد تولیدی دیگری هزینه‎‌های اولیه‌ای را در پی خواهد داشت. این هزینه‌ها می‌تواند شامل هزینه تامین زمین کارگاه یا اجاره مکان آن، هزینه تجهیز کارگاه، هزینه دستمزد دوزندگان و برشکاران، هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه‌های دوزندگی و هزینه انشعابات و غیره شود که باید در تامین منابع مالی برای پرداخت آنها تلاش کنید.

البته به جز این هزینه‌های اصلی، یکسری هزینه‌های فرعی نیز وجود دارند که باید در طرح توجیهی این کسب و کار فهرست‌بندی شود و میزان ارقام این هزینه‌ها با نرخ روز مشخص شود. تمام این هزینه‌های اصلی و فرعی در موفقیت اقتصادی کسب و کار شما دخیل هستند.

میزان سود دهی در طرح توجیهی تولید پوشاک چقدر است؟

یک تولیدی پوشاک قابلیت راه‌اندازی در یک فضای کوچک تا بزرگ را دارد. از این رو سود دهی این نوع سرمایه‌گذاری به ظرفیت پروژه شما بستگی دارد که باید در تنظیم طرح توجیهی تولید پوشاک به آن توجه کنید. پس به طور کلی می‌توان گفت، اگر در طرح توجیهی بازارهای هدف به درستی شناسایی شوند و عملکرد فروش مناسب باشد، تولیدی پوشاک سودآوری خوبی در پی خواهد داشت.

قیچی برش

از طرفی دیگر سرمایه‌گذاران در این حرفه با کاهش میزان پرتی قیچی در پارچه، استفاده از طرح‌های خلاقانه و پرفروش و خرید پارچه از عمده فروشان می‌توانند هزینه‌های تولید را به میزان قابل توجهی کاهش داده و سود خود را بالا ببرند. شما می‌توانید، برای پیش‌بینی دقیق سود و دورنمای کسب و کار خود برای مدیریت بهتر سرمایه‌گذاری خود با کارشناسان این حوزه مشورت کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای تولید پوشاک

وقتی شما تصمیم به راه‌اندازی یک تولیدی پوشاک می‌گیرید، علاوه بر تهیه مکان مناسب باید، دستگاه‌ها و لوازم مورد نیاز مناسب را خریداری کنید تا به اهداف خود برسید. برخی از تجهیزات و دستگاه‌های تخصصی مورد نیاز که در طرح توجیهی تولید پوشاک به صورت مفصل به آنها پرداخته می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • میز برش
 • لوازم برش اعم از قیچی برقی، چاقوی دورانی، ماشین برش اره برقی
 • چرخ خیاطی راسته ‌دوز
 • چرخ خیاطی مخصوص دکمه و مادگی دوز
 • چرخ میان‌ دوز
 • چرخ زیگزال‌ دوز
 • چرخ نوار دوز
 • دستگاه اتو بخار صنعتی یا اتو پرس
 • دستگاه دوخت پلاستیک و میز بسته‌بندی
 • قیچی عمودی و قیچی گرد

بررسی فرایند تولید پوشاک در طرح توجیهی تولید پوشاک

طرح توجیهی تولید پوشاک برای تمام حوزه‌های تولید اعم از پوشاک زنانه، مردانه، بچگانه و غیره تدوین و نگارش می‌شود. تولیدکنندگان پوشاک برای دوخت و تولید البسه تمام مراحل زیر را دنبال می‌کنند:

 • طراحی لباس: طراحی لباس نخستین قدم در فرایند تولید پوشاک است که البته نیاز به دانش و تجربه بالایی در بخش طراحی دارد.
 • خرید پارچه و ملزومات: مرحله بعدی، خرید پارچه مناسب و با کیفیت و ملزوماتی مانند زیپ، دکمه و غیره است.
 • نمونه‌دوزی: در این مرحله با پارچه خریداری شده یک طرح اولیه به عنوان نمونه‌دوزی ارائه می‌شود.
 • برشکاری پارچه: بعد از اینکه تصمیم به تولید انبوه طرح گرفتید، برشکارها پارچه‌ها را با توجه به اندازه‌های استاندارد برش می‌زنند.
 • دوخت پوشاک: در مرحله آخر باید قطعات برش خورده توسط خیاط‌های ماهر و به وسیله چرخ‌های خیاطی صنعتی به یکدیگر متصل شده و انواع پوشاک به تولید انبوه برسد.

کارگاه پوشاکآیا تولید پوشاک توجیه اقتصادی دارد؟

اگر تصمیم به راه‌اندازی یک واحد تولید پوشاک گرفته‌اید و نگران از بین رفتن خود در این کارگاه هستید، باید گفت که نگرانی شما بی‌مورد است چرا که طرح توجیهی تولید پوشاک نشان دهنده میزان توجیه‌پذیری اقتصادی این نوع کسب و کار است. البته برای کسب سود در این حرفه باید به صورت کاملا حساب شده قدم بردارید و تمام جوانب کار را بسنجید. در این راستا شناخت بازارهای هدف، ارائه تولید با طرح‌های نوآورانه و مشتری‌پسند، انتخاب پارچه‌های با کیفیت و دوخت مناسب، بهره‌گیری از نیروی کار ماهر و استفاده از تجهیزات به روز می‌تواند در کسب موفقیت و سودآوری شما موثر باشد.

از طرفی دیگر افزایش جمعیت و پیشرفت روزافزون صنعت مد و لباس باعث شده است که کسب و کار تولید پوشاک از نظر اقتصادی کاملا توجیه‌پذیر باشد. البته در این مسیر باید قیمت و کیفیت ارائه شده بتواند نظر مشتریان را جلب کند.

نقش مطالعات بازار در طرح توجیهی تولید پوشاک

پوشاک یکی از نیازهای اساسی هر فردی است و به همین دلیل صنعت پوشاک و نساجی جزو صنایع پیش‌رو به شمار می‌روند و اشتغال‌زایی و ارزآوری بالایی را به دنبال دارد. با این حال راه‌اندازی تولیدی پوشاک نیاز به مطالعه دقیق و علمی روی بازار دارد تا سرمایه‌گذاران بتوانند در رقابت با هم صنفان خود پیشرو باشند. پس یکی از موضوعات مهمی که در طرح توجیهی تولید پوشاک به صورت ویژه به آن پرداخته می‌شود، مطالعات و تحلیل‌های بازار است که نقش مهمی در موفقیت سرمایه‌گذاران در حیطه پوشاک دارد.

اگر برای ورود به این صنعت تولید پوشاک تمام جوانب بازار را مورد بررسی قرار ندهید ممکن است با موانع جدی و بزرگی رو به رو شوید. پس اهداف خود را متناسب با شرایط بازار ترسیم کنید تا آینده روشنی پیش روی شما باز شود. با مطالعه بازار می‌توانید از بین دامنه گسترده فعالیت برای تولیدی پوشاک یک زمینه را انتخاب کنید. در واقع انتخاب نوع تولیدی پوشاک زنانه، مردانه، پچه‌گانه و غیره به شما کمک می‌کند تا در مورد منابع مالی و وسایلی که قرار است تهیه کنید، اطلاعات درستی را به دست آورید. شناخت بازار هدف و مشتریان به شما کمک خواهد کرد تا یک تولید مناسب را داشته باشید که فروش و سودآوری آن تضمین شده باشد.

طراحی پوشاک

پس اگر زمان تنظیم طرح توجیهی تولید پوشاک متوجه شدید در زمینه تحقیق و نحوه مطالعه بازار اطلاعاتی ندارید، با کارشناسان این حوزه مشورت بگیرید. این کارشناسان تحقیقات و مطالعات بازار را از جوانب مختلف اعم از میزان تولید و فروش سالانه، میزان عرضه و تقاضا در زمان حال و آینده و دیگر پارامترهای دخیل در بازار را  می‌سنجند تا سرمایه‌گذاران و صاحبان کسب و کار با آینده‌نگری و توجیه‌پذیری مالی مناسب در این عرصه قدم بردارند.

پیش‌بینی صادرات محصول در طرح توجیهی تولید پوشاک

چشم‌انداز و آینده کارگاه تولیدی پوشاک به عوامل مختلفی بستگی دارد. از عوامل مهمی که باعث صادرات محصول و افزایش تقاضا برای خرید تولیدات شما می‌شود، بستگی به تولید پوشاک متنوع با کیفیت بالا، توانایی جلب رضایت مشتریان و گسترش محصولات تولید شده در بین فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اقصی نقاط شهر یا کشور باشد. در این شرایط یک کارگاه تولیدی پوشاک باید بتواند جوابگوی نیاز مردم به انواع پوشاک و البسه در هر گروه سنی و جنسیتی باشد.

البته در بحث صادرات محصول، برندسازی و بازاریابی نقش اساسی دارند. در این رابطه باید با شناسایی بازار هدف طبق طرح توجیهی تولید پوشاک که از قبل نوشته شده است نسبت به انتخاب شیوه بازاریابی و معرفی برند خود به مشتریان تلاش کنید. البته در نگارش طرح توجیهی ایده‌هایی برای افزایش فروش و جذب مشتری بیان خواهد شد که باید طبق آن اقدامات لازم را انجام دهید.

البته هنگام بررسی صادرات محصول در طرح توجیهی، بازارهای جهانی و درآمد ارزی نیز اولویت‌سنجی می‌شود تا در صورت بهینه بودن تولیدات از نظر کمی و کیفی نسبت به عرضه آن به کشورهای هدف نیز اقداماتی صورت گیرد.

تهیه طرح توجیهی تولید پوشاک سال ۱۴۰۲

 

برای تهیه طرح توجیهی کلیک کنید

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی نحوه نگارش طرح توجیهی اختصاصی تولیدی پوشاک پرداختیم و تمام پارامترهای دخیل در راه‌اندازی یک کارگاه تولیدی سودمند را مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که گفته شد، طرح توجیهی تولید پوشاک یک طرحی منحصر به فرد برای سرمایه‌گذاری است تا از مزایای بی‌شماری آن برخوردار شوید. آرزوی هر کسی این است که بتواند یک کسب و کار سودمند راه‌اندازی کند اما شرط موفقیت در آن مدیریت حساب شده است. به طوری که علاوه بر تامین سرمایه لازم برای شروع کار، یک برآورد اولیه از نیاز بازار، نحوه تولید، شیوه تامین مالی، مدیریت منابع انسانی و غیره داشته باشید.

از آنجایی که بررسی دقیق طرح توجیهی و نگارش آن امری تخصصی است باید از متخصصان فعال در عرصه امور سرمایه‌گذاری کمک بگیرید تا با نگاه تیزبینانه تمام جوانب کار را بسنجند و یک طرح توجیهی جامع در زمینه تولید پوشاک ارائه دهند. جهت سفارش طرح توجیهی اختصاصی و بهره‌مندی از خدمات پشتیبانی و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید تا نحوه اخذ مجوز، میزان سرمایه‌گذاری، نحوه کسب سود و افزایش درآمد را با توجه به مطالعات بازار اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهند. مشاوران طرح توجیهی همواره پشتیبان شما هستند.

۴.۶/۵ - (۵ امتیاز)