طرح توجیهی ظروف یکبار مصرف گیاهی (word+pdf) سال ۱۴۰۳

هزینه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی

هدف از ارائه طرح توجیهی ظروف یکبار مصرف گیاهی ، بررسی امکان‌پذیری ایجاد چنین کسب‌وکاری است. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت که این طرح، توجیه‌پذیری ورود به بازار کسب‌وکار ظروف یکبار مصرف گیاهی را در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد. بررسی بازار هدف، میزان عرضه و تقاضای محصول، مسائل فنی مثل فناوری‌های به کار رفته در تولید، ظرفیت محل اجرا، ماشین‌آلات و تجهیزات اجرایی تماماً در این طرح توجیهی عنوان خواهد شد.

علاوه بر آن تجزیه و تحلیل مالی اجرای پروژه که یکی از مهم‌ترین ابعاد وجودی آن محسوب می‌شود، آنالیز توجیه‌پذیری اقتصادی و سودآوری بیزینس از جمله مواردی هستند که در طرح توجیهی احداث کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی به آن پرداخته می‌شود. در نتیجه با استفاده از طرح‌های توجیهی می‌توان در خصوص میزان سرمایه مورد نظر، هزینه‌های بهره‌برداری و میزان سودآوری برای شروع بیزینس اطلاعاتی را به دست آورد.

دانلود طرح توجیهی ظروف یکبار مضرف گیاهی سال ۱۴۰۳

برای تهیه طرح توجیهی کلیک کنید

اخذ مجوزها برای تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی

باید بدانید سازمان‌هایی که در مسیر دریافت مجوز شروع این بیزینس قرار گرفته‌اند، قوانین و مقررات خاص خود را دارند. بنابراین قبل از شروع به کار باید تمامی اطلاعات در خصوص قوانین، مقررات و استانداردهای مربوط به اخذ مجوز را بررسی نمایید. عدم توجه به این قوانین، احتمال بروز مشکلاتی در خصوص کسب جواز، عدم سود دهی و گاهی ورشکستگی را به دنبال خواهد داشت.

در چنین حالتی وظیفه طرح توجیهی این است که تمامی قوانین مربوط به سازمان‌های ذیربط را در نظر گرفته و مطابق با آن‌ها، طرح مورد نظر را تدوین نماید. علاوه بر آن یکی از مهم‌ترین اهداف طرح توجیهی، قانع کردن سازمان‌ها و ادارات، بابت قابل اجرا بودن پروژه مورد نظر است.

در طرح توجیهی که برای این منظور در نظر گرفته شده، اطلاعاتی در خصوص محصول تولید شده، ظرفیت تولید، نوع ماشین‌آلات و تجهیزاتی که برای تولید نیاز است عنوان می‌گردد. همچنین طرح توجیهی ظروف یکبار مصرف گیاهی مطالبی مانند میزان مصرف انرژی، تعداد نیروی انسانی مورد نیاز برای تولید و حجم سرمایه مورد نیاز برای شروع بیزینس را در بر می‌گیرد.

علاوه بر آن اطلاعاتی در خصوص دستورالعمل‌های ایمنی، برنامه‌ریزی‌های دقیق شروع کسب‌وکار و لوازم و ابزار مورد نیاز نیز در آن بیان خواهد شد‌. از این‌رو سازمان‌ها و نهادهای ذیربط بر اساس این طرح و اطلاعاتی که در خصوص امکان‌پذیر بودن و سودآوری آن صحبت شده، اقدام به صدور جواز می‌کنند. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین مدارک اخذ مجوز برای شروع تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی، داشتن طرح توجیهی این بیزینس محسوب می‌شود.

سود تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی

 

دریافت تسهیلات بانکی برای تولید ظروف با مصرف گیاهی

در سال‌های اخیر حمایت‌های بسیار زیادی از تولید و ایجاد کسب‌وکارهای مختلف شده که یکی از آنها اعطای وام به صاحبان کسب‌وکار است. بر این اساس افرادی که تمایل به احداث کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی دارند، در صورت داشتن مدارک لازم، می‌توانند برای دریافت وام اقدام کنند.

اولین و مهم‌ترین آنها داشتن جواز کسب از اداره صنایع و معادن است. علاوه بر آن ملزم به ارائه طرح توجیهی کارآمد، با درج برنامه‌ریزی سود و زیان راه‌اندازی کسب‌وکار، از ابتدا تا حداقل ۵ سال پس از احداث پروژه هستند.

باید بدانید هنگام دریافت تسهیلات، کارشناسان بانک که عامل اعطای وام در بانک هستند، به بررسی طرح توجیهی می‌پردازند. سپس با رد یا قبول طرح ارائه شده، نظر خود را در خصوص موافقت یا عدم قبول اعطای تسهیلات برای راه‌اندازی بیزینس مطرح‌شده بیان می‌کنند. همچنین بانک عامل مدت زمان بازپرداخت وام، تعداد اقساط و دوره تنفس وام را بر اساس اطلاعاتی که کارشناسان بانک پس از مطالعه طرح توجیهی به دست آورده‌اند، تعیین می‌کند. در حال حاضر طبق ضوابط موجود، به دو روش می‌توان به کمک طرح توجیهی ظروف یکبار مصرف گیاهی جهت دریافت وام، برای احداث کارگاه یا کارخانه تولیدی اقدام نمود که در ادامه به بیان آنها خواهیم پرداخت.

گرفتن وام از اداره صنایع معادن

در صورتی‌که کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی از اولویت‌های استان محل احداث شناخته شود، برای دریافت وام کار سختی پیش‌رو نخواهید داشت. در این‌حالت به راحتی می‌توانید پس اخذ جواز از اداره صنایع معادن، وامی با سود و بهره پایین دریافت کنید.

البته تشخیص اولویت‌بندی بیزینس مورد نظر بر عهده سازمان صنایع و معادن است. همچنین برای دریافت وام حتماً باید طرح توجیهی ارائه شده، توسط اداره صنایع مورد قبول واقع شود. البته این نکته در مسیر قانونی اخذ مجوز در نظر گرفته شده، بنابراین پس از اولیت‌بندی مشکلی از این لحاظ وجود نخواهد داشت.

گرفتن وام از بانک

روش دیگر دریافت تسهیلات برای احداث کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی، مراجعه به بانک‌های عامل است. در این حالت برای دریافت وام، باید مجوز مورد نظر اخذ شده و تمامی مراحل قانونی تاسیس شرکت یا کارخانه مورد نظر پشت سر گذاشته شده باشد.

البته نکته مهم در زمینه دریافت وام برای احداث چنین کارخانه‌ای، پرس‌وجو در خصوص ظرفیت اعطای وام از سمت بانک‌های منطقه محسوب می‌شود. باید بدانید در حال حاضر درخواست دریافت وام بانکی برای احداث کارخانه ظروف یکبار مصرف گیاهی بسیار زیاد است. بنابراین باید پیش از اقدام به دریافت تسهیلات از بانک، نسبت به وجود ردیف بودجه در این زمینه و امکان پرداخت وام از سمت بانک مطمئن شوید.

سود تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی

 

سرمایه لازم برای احداث کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی چقدر است؟

هر چقدر که هدف شما از تاسیس کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی گسترده‌تر باشد، سرمایه‌ای که برای این منظور نیاز دارید نیز بیشتر خواهد بود. به طور کلی باید بدانید طبق طرح توجیهی ظروف یکبار مصرف گیاهی برای تعیین میزان سرمایه و هزینه مورد نیاز برای تاسیس چنین بیزینسی، عوامل مختلفی دخیل هستند.

در مرحله اول تخصیص زمین یا محلی مناسب برای احداث کارخانه یا محل تولید ظروف یکبار مصرف در اولویت قرار دارد. از طرفی باید بدانید قیمت زمین برای خرید یا اجاره کارخانه، متناسب با موقعیت مکانی محل مورد نظر تعیین می‌شود.

نکته دیگری که برای راه‌اندازی کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی باید به آن توجه کنید، هزینه خرید تجهیزات و دستگاه‌های تولید این محصولات است. در حال حاضر تولید ظروف تجزیه‌پذیر با دستگاه‌های مدرن در سراسر جهان گسترش پیدا کرده، بنابراین برای تولید این ظروف، طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها و تجهیزات را پیش‌رو خواهید داشت. از این‌رو باید بدانید هر چقدر دستگاهی که انتخاب می‌کنید، پیشرفته‌تر باشد، هزینه که برای آن باید پرداخت نمایید نیز بیشتر خواهد بود.

البته به این نکته هم باید توجه کنید که دستگاه‌های مجهز و مدرن‌تر، لوازم با کیفیت‌تری تولید می‌کنند. همین مسئله در بازار فروش این محصولات، باعث پیشی گرفتن از رقبا می‌شود. علاوه بر تجهیزات، هزینه به‌کارگیری نیروی انسانی برای تولید ظروف یکبار مصرف نیز در این پروسه از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین نباید از مبلغ و سرمایه در گردش برای خرید مواد اولیه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی که معمولاً از پلیمرهای خوراکی و بی‌خطر تشکیل شده‌اند چشم پوشی نمود.

البته باید بدانید که تمامی برآوردهای مالی در خصوص هزینه‌های راه‌اندازی این کسب‌وکار که شامل موارد عنوان شده و عواملی زیر می‌شود، در طرح توجیهی این بیزینس مورد بررسی قرار گرفته و تمامی ضرایب و تخمین‌های به روز در نظر گرفته شده است.

 • هزینه‌های انرژی مورد نیاز
 • هزینه بهره‌برداری از کارگاه
 • هزینه تهیه تجهیزات امنیتی
 • هزینه استهلاک تجهیزات
 • هزینه دریافت مجوزها
 • هزینه‌های مدیریتی
 • هزینه استخدام مهندسان طراحی خط تولید
 • هزینه تهیه لوازم مصرفی و مواد اولیه که در طرح توجیهی ظروف یکبار مصرف گیاهی بیان شده

درآمد احداث کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی چقدر است؟

باید بدانید استفاده از ظروف پلاستیکی و کاغذی برای سلامتی انسان و محیط زیست خطرات بسیاری را به دنبال دارد. بنابراین امروزه روند استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی که بر پایه محصولات گرانول زیست تخریب‌پذیر و متریال‌های گیاهی تولید می‌شوند رو به افزایش است.

به همین دلیل قدم گذاشتن در مسیر تولید این محصولات، از جمله سرمایه‌گذاری‌های بزرگ اقتصادی محسوب می‌شود. بر همین اساس با توجه به محبوبیت استفاده از این ظروف، سرمایه اولیه و هزینه‌های راه‌اندازی این کسب‌وکار، پس از مدت کوتاهی به چرخه تولید باز خواهد گشت.

از سوی دیگر باید بدانید با توجه به افزایش جمعیت و تمایل افراد به استفاده از ظروف یکبار مصرف، این محصولات به عنوان یکی از محبوب‌ترین لوازم مصرفی در بازار شناخته می‌شوند. بنابراین آمار استفاده از آنها روز به روز در حال افزایش خواهد بود. در چنین شرایطی اقدام به تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی بستر مناسبی برای سودآوری و موفقیت در بازار ظروف یکبار مصرف را به خود اختصاص داده است. البته محاسبه دقیق میزان سودی که از تولید ظروف یکبار مصرف کسب می‌شود به عوامل مختلفی بستگی دارد. مواردی مانند میزان تولید، قیمت مواد اولیه، هزینه‌های نیروی انسانی و هزینه نگهداری از تجهیزات فاکتورهای موثر در میزان سوددهی هستند.

بنابراین کارشناسان حوزه مالی برای بررسی میزان سود ناخالص و خالص برآوردهای دقیقی را باید انجام دهند. در واقع در طرح توجیهی تمامی عوامل و فاکتورهای تاثیرگذار در میزان سود خالص، سود ناخالص و پلن‌های رسیدن به درآمد مورد نظر، بازگشت سرمایه و بازدهی این کسب‌وکار تعیین می‌گردند.

طرح توجیهی ظروف یکبار مصرف

 

تجهیزات لازم برای احداث کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی

از مهم‌ترین مسائلی که در طرح توجیهی ظروف یکبار مصرف گیاهی به آن پرداخته شده، تجهیزات مورد نیاز برای تولید این محصولات به حساب می‌آید. باید بدانید که انتخاب تجهیزات و ابزار مورد نیاز برای شروع این بیزینس، به هدف تاسیس کارخانه و نوع تولیدات آن وابسته است. از این‌رو برای احداث کارخانه تولید این ظروف به دستگاه‌های زیر احتیاج است:

 • دستگاه تولید کننده گرانول گیاهی مثل ماشین‌آلات سپراتور گلوتن سپراتور تغلیظ گلوتن، جرم سیلیکون و …
 • انواع قالب‌ها و بند اسکرین
 • دستگاه تولید کننده ورق مثل دستگاه اکسترودرها، کلندر یا کانوایر
 • دستگاه وکیوم فرمینگ
 • دستگاه‌های خردکن و بازیافت ضایعات
 • دستگاه میکسر
 • دستگاه‌های گازگیر
 • دستگاه آسیاب
 • ماشین آلات پرس ترموفرمینگ
 • دستگاه‌های چیلر خنک کننده

علاوه بر آن مواد قابل تجزیه که در تولید این محصولات به کار می‌روند، مواردی هستند که باید در طرح توجیهی به آنها پرداخته شود. البته باید بدانید میزان استفاده روزانه و تخمین مبلغ آنها نیز در این طرح درج خواهد شد.

نرخ بازگشت سرمایه برای کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی چقدر است؟

میزان سود و بازگشت سرمایه برای تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی به عوامل مختلفی بستگی دارد. البته تمامی موارد در طرح‌های توجیهی مورد بررسی قرار گرفته و بیان خواهد شد. از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر نرخ بازگشت سرمایه می‌توان به هزینه‌های راه‌اندازی و تولید، مبلغ فروش محصولات، بازار هدف، طرح‌های اجرایی برای پیشی گرفتن از رقبا در بازار و حجم فروش محصولات اشاره نمود.

اما باتوجه به محبوبیت به‌کارگیری این ظروف و تمایل افراد به استفاده از لوازم یکبار مصرف، می‌توان نتیجه گرفت نرخ بازگشت سرمایه در تولید این محصولات از لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر خواهد بود.

مجوز ظروف یکبار مصرف گیاهی

 

چرا توجیه پذیری اقتصادی برای احداث کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی مهم است؟

بر اساس بررسی‌های موجود در طرح توجیهی ظروف یکبار مصرف گیاهی باید بدانید با توجه به ویژگی‌هایی که ظروف یکبار مصرف گیاهی دارند، امروزه استفاده از آنها بین تمامی اقشار، در سراسر جهان گسترش پیدا کرده است. وزن پایین، امکان حمل‌ونقل آسان، قابلیت استفاده در تمامی مراسم‌ها یا استفاده‌های روزانه باعث شده میزان مصرف آنها در طول سال افزایش چشمگیری داشته باشد. از طرفی به دلیل اینکه محافظت از محیط زیست یکی از بزرگترین دغدغه‌های اکثر افراد به حساب می‌آید، بی خطر بودن این ظروف، آنها را به یکی از محصولات محبوب بین مصرف کنندگان تبدیل کرده است. به همین جهت ورود به بازار تولید ظروف گیاهی یکبار مصرف، سود زیادی را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند.

یکی دیگر از مزایای تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی، امکان صادر کردن آن‌ها به خارج از کشور محسوب می‌شود. البته برای این منظور باید تمامی قوانین مربوط به شروع تولید مانند تجهیزات مورد نیاز برای این‌کار، تمام توجیهات اقتصادی، مسائل فنی، پیچ و خم‌های مسیر تولید، مجوزهای لازم برای این‌ بیزینس در طرح توجیهی آن نیز در نظر گرفته شود.

مزایا و کاربرد احداث کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی کدام اند؟

با توجه به افزایش تمایل تمامی انسان‌ها به استفاده از ظروف یکبار مصرف و مشکلاتی که در راه استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی وجود دارد، امروزه به کار بردن ظروف‌های گیاهی بیشتر از پیش نمایان شده است. در واقع یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از ظروف گیاهی قابلیت تجزیه‌پذیری آنها در خاک و عدم ایجاد هرگونه آسیب زیست محیطی محسوب می‌شود. بنابراین بدون نگرانی می‌توان از این ظروف استفاده کرد.

علاوه بر آن عدم برهم کنش مواد غذایی با ترکیبات مواد اولیه سازنده ظروف گیاهی، به ویژه هنگام مصرف مواد غذایی گرم و روغنی، از دیگر مزایای استفاده از آنها به حساب می‌آید. طبق آنچه در طرح توجیهی ظروف یکبار مصرف گیاهی بیان شده، وابسته نبودن به مواد اولیه بر پایه نفت، تقویت و توسعه صنعت کشاورزی و کاهش مصرف انرژی هنگام تولید، به عنوان سایر مزیت‌های این ظروف محسوب می‌شوند. از دیگر ویژگی آنها می‌توان به وزن کم، استحکام مناسب، انعطاف‌پذیری بالا، عدم نفوذ بو و هر طعمی به غذا و ماندگاری مناسب مواد غذایی داخل این ظروف اشاره نمود.

چرا بررسی بازار هدف کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی دارای اهمییت دارد؟

بررسی بازار هدف استفاده از ظروف یکبار مصرف  گیاهی، منجر به تعیین میزان تقاضای بازار تولید، ایجاد استراتژی‌های مشخص برای رقابت با سایرین، بازاریابی مناسب و کاهش ریسک تولید می‌گردد. در واقع با شناخت بازار هدف می‌توان به شناخت بهتری نسبت به مشتریان دست یافت و دیدگاه کامل‌تری از ترجیحات بازار را در اختیار داشت. بنابراین می‌توان استراتژی‌های مناسبی را برای بازاریابی جهت دستیابی به سود بیشتر در نظر گرفت. تمامی این موارد به افزایش تولید، کسب سود بیشتر در بازار و موفقیت برابر رقبا می‌شود.

امتیاز به این مقاله

آنچه میخوانید

حساب کاربری

آخرین مقالات

ورود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *