سیکار طرح

طرح توجیهی پرورش عقرب سال ۱۴۰۲ (WORD+PDF)

براوردهای مالی پرورش عقرب

فهرست مطالب

افراد زیادی به دنبال پرورش عقرب هستند و برای شروع این کار به یک طرح توجیهی مناسب و درست نیاز است. طرح توجیهی پرورش عقرب به درستی تمام جوانب این شغل را بررسی کرده و سرمایه‌گذاران با استفاده از طرح می‌توانند به خوبی تمامی مسیر کاری خود را بفهمند. این طرح در واقع اطلاعات کامل و مناسبی را در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارند تا بدانند چه چیزهایی در اختیار داشته و باید چه کارهایی انجام دهند.

در این نوع طرح‌های توجیهی، تمامی هزینه‌های لازم برای شروع و ادامه کار، منابع مورد نیاز برای تأمین هزینه، زمان شروع پروژه، مدت زمان لازم برای راه‌اندازی پرورش عقرب، تعداد نیروهای متخصص برای همکاری در پروژه، سود کار، مکان و محیط انجام طرح، وسایل و تجهیزات مورد نیاز، مجوزهای لازم و دیگر موارد به خوبی اشاره می‌کند.

برای دانلود طرح توجیهی پرورش عقرب نگارش ۱۴۰۲ کلیک کنید

تهیه طرح توجیهی برای اخذ وام

برای اخذ وام و تهسیلات بانکی بر اساس طرح توجیهی پرورش عقرب، در ابتدا باید مجوزهای لازم برای شروع این کسب و کار اخذ شود. احداث مزرعه پرورش عقرب، به مجوز رسمی سازمان حفاظت از محیط زیست نیاز دارد. باید توجه داشت که صاحبان سرمایه در همان احظه درخواست مجوز، مجوز خود را دریافت نمی‌کنند. بلکه در همان ابتدا، طرح توجیهی برای پرورش عقرب را تقاضا خواهد کرد. در صورتی که طرح ارائه شده، دارای محتویات تخصصی باشد، افراد می‌توانند موفق به دریافت مجوز شوند.

بعد از دریافت مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست، می‌توان اقدام به درخواست وام نمود. البته بعد از درخواست وام نیز نیاز به ارائه طرح توجیهی مربوط به احداث مزرعه پرورش عقرب خواهد بود. این طرح باید مبتنی بر محویات بانکی بوده و کاملاً جامع و درست باشد. طرح ارائه شده به طور کامل توسط کارشناسان بانکی مورد بررسی دقیق و تخصصی قرار می‌گیرد. در صورتی که این طرح ویژگی‌های گفته شده را نداشته باشد، توسط این کارشناسان رد خواهد شد. اما در صورت درست و تخصصی بودن طرح توجیهی احداث مزرعه و پرورش عقرب، متصدیان بانکی آن را پذیرفته و مقدمات اخذ وام فراهم می‌گردد.

عقرب

سرمایه اولیه| طرح توجیهی پرورش عقرب

سرمایه اولیه لازم برای پرورش عقرب به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود. این سه بخش شامل هزینه تولید زهر عقرب، سرمایه در گردش تولید سم عقرب و سرمایه‌های انسانی خواهد شد. در طرح توجیهی پرورش عقرب، سرمایه‌های لازم برای شروع این کار به تفکیک بررسی شده و میزان آن به صورت تحلیلی در جدول سرمایه قرار می‌گیرد تا سرمایه‌گذاران بتوانند با توجه به این جدول، دورنمای خوبی در این زمینه داشته باشند.

براورد هزینه ها

پرورش عقرب جزو کسب و کارهایی که هزینه کمی در پی داشته و در عین تلفات آن نیز کم است. همچنین این صنعت جزو صنایع با ظرفیت نامحدود بوده و با سرمایه‌گذاری‌های بیشتر می‌توان سود بیشتری را بدست آورد. طرح توجیهی پرورش عقرب با توجه به میزان سرمایه و محیطی که برای پرورش در نظر گرفته شده، تمامی هزینه‌ها را مورد سنجش قرار داده و با بررسی هزینه‌های ثابت و جاری، یک برنامه‌ریزی دقیق را به سرمایه‌گذار ارائه می‌دهد. به طور کلی با در نظر گرفتن تمامی این موارد، هزینه پرورش عقرب با توجه به هزینه‌های مورد انتظار از جمله ساخت و ساز، خرید تجهیزات، خرید عقرب مولد و تهیه خوراک برای عقرب‌ها در حدود ۳۰۰ میلیون تومان می‌توان براورد کرد. تمامی محاسبات و براورد هزینه در این طرح شامل موارد زیر می‌شود؛

 1. قیمت زمین
 2. سازه مورد نیاز
 3. تجهیزات مورد نیاز
 4. مواد اولیه لازم برای شروع پروژه
 5. خرید غذا برای عقرب
 6. میزان اب و برق مصرفی
 7. برآورد هزینه‌های تعمیرات و نگهداری
 8. حقوق و دستمزد نیروی انسانی و کارکنان
 9. براورد هزینه‌های ثابت و متغیر
 10. هزینه‌های جاری سالیانه
 11. قیمت فروش محصولات
 12. و غیره

سم گیری عقرب

میزان سوددهی

اولین و مهم‌ترین پرسشی که در رابطه با طرح توجیهی پرورش عقرب در ذهن سرمایه‌گذاران خطور می‌کند، میزان سوددهی و درآمد حاصل از این کار در ایران است. در واقع این سوال پیش می‌آید که آیا با توجه به شرایط اقتصادی پیش رو و افزایش روز به روز هزینه‌های تولید، هنوز پرورش این جانور در ایران شدنی بوده و کارآمد است؟ پاسخ به این سوال کاملاً مثبت است. در ابتدا باید به سوال امکان انجام این طرح در ایران پاسخ داد. بسیاری از مناطق کشور ایران، شرایط مطلوب و آب و هوای مساعدی برای پرورش عقرب داشته و پرورش این جانور به راحتی امکان‌پذیر است. البته عقرب‌ها نژادها و گونه‌های مختلف و متنوعی داشته که برای پرورش هر کدام از آن‌ها باید شرایط مساعدی را فراهم نمود.

البته باید در نظر داشت که پادزهر نیش عقرب از خود عقرب بدست آمده و از آن‌جایی که جمعیت عقرب‌ها در جهان علی‌رغم تنوع نژادی، بسیار کم است، لذا کسب درآمد از طریق پرورش عقرب در ایران و همچنین دیگر کشورها می‌تواند بسیار پرسود و درآمدزا باشد. درآمدی که در طرح پرورش عقرب به آن اشاره می‌شود، مربوط به فروش سم این جانور است و قیمت سم خشک عقرب در بازارهای جهانی در حدود۵۰ تا ۷۰ میلیون برای هر گرم خواهد بود. در واحدهای پرورش عقرب نیز می‌توان در نظر داشت که از ۱۵۰هزار عقرب به طور میانگین ۲۵ گرم سم خشک تولید می‌شود. گاهاً زهر برخی عقرب‌ها به قیمت هر گرم، ۱۲۰ میلیون نیز فروخته خواهد شد.

تجهیزات مورد نیاز

در طرح توجیهی پرورش عقرب، برای احداث یک مزرعه به تجهیزات و لوازم اولیه مناسبی نیاز است که از جمله این تجهیزات ضروری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. البته به مرور زمان می‌توان مزرعه را گسترش داده و تجهیزات بیشتری را به آن اضافه کرد؛

 • محفظه‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی برای نگهداری از عقرب‌ها
 • محفظه‌ها یا آکواریوم زایشگاه عقرب
 • دستگاه‌های الکتروشوک قابل تنظیم
 • دستگاه فریز سم عقرب
 • دستگاه فریز درایر
 • دستگاه دیسیکاتور
 • ترازوهای دیجیتالی کوچک با دقت بالا
 • لوله آزمایشگاهی
 • پی‌اچ (ph) متر
 • دماسنج و رطوبت‌سنج
 • آب‌پاش
 • پلیت‌های شیشه‌ای ۱۵ سانتی‌متری
 • پلیت‌های پلاستیکی ۸ سانتی‌متری
 • پنس بلند
 • نور uv
 • ماسه مرغوب
 • چراغ قوه
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • ابزارآلات کارگاهی
 • قفسه‌های ساخته شده توسط نبشی
 • صندوق چرخ‌دار
 • کف‌پوش با عرض ۱۷۰
 • تانک ازت ۳ لیتری

فرایند تولید

به طور کلی اولین گام در جهت شروع احداث پرورش عقرب، باید مطالعات لازم انجام گرفته و با افراد ماهر و با تجربه در این زمینه مشورت شود. همچنین توصیه می‌شود، سرمایه‌گذاران یک دوره آموزشی حضوری در این زمینه شرکت کرده و یا مقالات مربوطه را در سطح اینترنت مطالعه کنند. پس از کسب اطلاعات کافی و اخذ مجوزهای لازم و کافی، باید یک مکان مناسب برای شروع کار در نظر گرفته شود. همچنین دستگاه‌ها و تجهیزات ضروری باید تهیه شوند. از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به استخراج‌کننده‌های اتومات زهر یا سم عقرب اشاره کرد، زیرا که استخراج سم عقرب به روش‌های سنتی و قدیمی بسیار خطرناک خواهد بود.

فصل خرید عقرب نیز مهر ماه تا فروردین است که توسط صیادان انجام شده و این جانوران را به موسسات وابسته می‌فروشند. این موسسات وابسته، بعد از خریداری عقرب‌ها، آن‌ها را بر اساس نوع گونه و نژاد، جداسازی کرده و با استفاده از دستگاه شوک الکتریکی، سم‌گیری را انجام می‌دهند. سم‌های گرفته شده از عقرب‌ها در ابتدا حالت مایع دارند و از طریق دستگاه دیگری به سم خشک تبدیل خواهند شد. سم‌های خشک در طی پروسه مشخص برای ساخت آنتی‌ژن و دیگر داروها و مواد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع عقرب

توجیه اقتصادی| طرح توجیهی پرورش عقرب

پرورش عقرب مزایای بسیاری دارد که همین مزایا موجب می‌شود تا توجیه اقتصادی خوبی داشته باشد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • این کسب و کار جدید و نوپا بوده و رقابت چندانی در آن وجود ندارد. بنابراین فرصت رشد و پیشرفت در آن زیاد است.
 • عقرب از جمله جانوران مقاوم بوده و تلفات چندانی نخواهد داشت.
 • برای پرورش عقرب‌ها به فضای بزرگی نیاز نبوده و در یک فضای کوچک نیز می‌توان کسب و کار را شروع کرد.
 • پرورش این جانور نیاز به هزینه زیادی نداشته و فقط سرمایه‌گذاران باید صبور باشند.
 • عقرب‌ها نیاز به رسیدگی دائم نداشته و تنها با روزی دو ساعت می‌توان این کسب و کار را پیش برد.
 • سم این جانور بسیار گرانبها بوده و مصارف دارویی بسیاری دارد.
 • قیمت فروش زهر عقرب برای هر گرم بین ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان است.
 • خرید و فروش زهر این جانور به صورت نقدی انجام می‌گیرد.
 • سم عقرب نیاز به رسیدگی چندانی ندارد.

در واقع با استفاده از یک طرح توجیهی پرورش عقرب مناسب و درست، تمامی هزینه‌های مربوط به تهیه تجهیزات و الزامات لازم براورد شده و شرایط ایده‌آلی برای پرورش عقرب را به وجود می‌آورد.

مطالعات بازار

بر اساس آمار گزارش شده توسط سازمان جهانی بهداشت و سلامت کشورهای مختلف، دو کشور مکزیک و ایران بیشترین آمار قرارگیری در معرض عقرب‌گزیدگی را در سراسر جهان دارند. این دو کشور به علت دارا بودن گونه‌های بسیار متنوع و متعدد عقرب، وجب اشتراک زیادی با یکدیگر داشته و همین عامل موجب بالا بودن آمار عقرب‌گزیدگی می‌شود. با توجه به همین آمار، در ایران نیاز شدیدی به سم عقرب وجود داشته و نیاز به این سم کاملاً ضروری است. همچنین از طرف دیگر، سم عقرب در درمان دیگر بیماری‌ها نظیر سرطان‌ها نیز کاربرد دارد.

در ایران نیز آمار ابتلا به سرطان بالا بوده و در این زمینه نیز کشور اوضاع خطرناک و نابسامانی دارد. در این شرایط بهره‌گیری از سم عقرب بیشتر از قبل مورد نیاز خواهد بود. با توجه به همین موارد و مطالعات بازار، اجرای طرح توجیهی پرورش عقرب در ایران کاملاً توجیه‌پذیر بوده و صرف نظر از صادرات، سوددهی خوبی دارد.

کشور ایران در حال حاضر، تنها کشور تولیدکننده آنتی سرم عقرب گزیدگی در کل خاورمیانه است به طوری که در حالت میانگین در حدود ۷۰ هزار واکسن آنتی سرم به صورت سالیانه در انستیتیو رازی تولید می‌شود. در واقع تولید انحصاری این آنتی سرم‌ها متعلق به موسسه راضی است. شعبه استان خوزستان در کنار شعبه حصارک کرج، تنها شعبات کشور هستند که در زمینه فعالیت می‌کنند. البته یک سایت تحقیقاتی در عربستان نیز بر روی این موضوع کار می‌کند. آنتی سرمی که در ایران تهیه می‌شود، کیفیت بسیار بالایی دارد، به طوری که آنتی سرم کشورهای دیگر ۱۰ یورو قیمت‌گذاری شده ولی آنتی سرم ایران در حدود ۲۰۰ یورو قیمت‌گذاری می‌شود.

پرورش عقرب

صادرات محصول

عقرب‌ها با توجه به تیرگی رنگ، وزن آن و توافق بین خریدار و فروشنده معامله خواهند شد. بازار هرات و کشور افغانستان یکی از پررونق‌ترین بازارها در فروش عقرب است. عقرب خشک، زهر خشک و پودر آن در شرکت‌های دارویی، آرایشی و بهداشتی، عطاری‌ها و طب‌ سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حال حاضر صادرات این محصول در سراسر جهان رایج بوده و به قیمت گزافی فروخته می‌شوند. با توجه به توضیحات گفته شده در مقاله، یکی از بهترین کشورها در دنیا است که در زمینه پرورش عقرب فعالیت کرده و صادرات زیادی در رابطه با محصولات مربوط به عقرب دارد. کیفیت زهرهای تولیدی در ایران اغلب بسیار بالا است و طرفداران زیادی در خارج کشور برای خرید این نوع زهرها وجود دارد.

عقرب سمی

دریافت طرح توجیهی پرورش عقرب ۱۴۰۲

 

برای تهیه طرح توجیهی کلیک کنید

جمع بندی| طرح توجیهی پرورش عقرب

گران‌بهاترین سم در کل جهان مربوط به سم عقرب است. قیمت یک گرم از این سم گاهاً به ۱۲۰ میلیون تومان نیز می‌رسد. بر اساس طرح توجیهی پرورش عقرب، با ۱۵۰ هزار عدد عقرب می‌توان در حدود ۲۵ تا ۳۰ گرم سم خشک تولید کرد که همین مقدار در حدود ۲ میلیارد تومان سود خواهد داشت. این در حالی است که متناسب به با روش سم‌گیری و نژاد عقرب، میزان و کیفیت این زهرها متفاوت می‌شود. با توجه به این موارد، سود پرورش عقرب بیشتر از صد در صد و در حدود ۴۰۰ درصد است. لذا همین امر موجب شده تا این کسب و کار برای سرمایه‌گذاران سود زیادی به همراه داشته و همچنین توجیه اقتصادی داشته باشد.

زهر عقرب دارای پروتئین‌های بسیار بودی که در درمان بسیاری از بیماری‌ها نظیر رماتیسم مفصلی، التهاب روده بیماری ام اس و دارای اختلالات اسکلتی و عضلانی، سرطان و غیره مورد استفاده قرار گرفته و صادرات آن به خارج از کشور برای استفاده‌های متعدد دیگر نیز بسیار رایج است. ایران پتانسیل بسیاری در زمینه پرورش عقرب و تولید زهر این جانور دارد. از آنجایی که در کشور ایران همیشه در زمینه فرصت‌های طلایی کند عمل می‌شود، این کسب و کار نیز مورد توجه نبوده و کمتر فردی بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کند.

پرورش عقرب موضوعی است که می‌توان با یک مدیریت جهادی و مناسب، از ظرفیت‌های داخلی کشور به طرز بهینه‌ای استفاده کرده و ارزآوری نمود. در این طرح توجیهی، تمامی موارد لازم برای شروع این کسب و کار با جزئیات دقیق آورده شده و افراد می‌توانند بر اساس این طرح، سود و ضرر خود را تا حد زیادی پیش‌بینی کنند. این طرح همچنین یک دورنمای کلی در رابطه با تجهیزات مورد نیاز، فرایند تولید، صادرات محصول، توجیه اقتصادی و دیگر موارد را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.

 

۴/۵ - (۶ امتیاز)