طرح توجیهی تولید نبات سال ۱۴۰۱ (WORD+PDF)

نبات

چای، یکی از نوشیدنی‌های بسیار محبوب در ایران بوده که در کنار خود به یک چاشنی شیرین مانند نبات نیاز دارد. نبات می‌تواند طعم چای را به یاد ماندنی‌تر کند. همین امر موجب شده تا تولید نبات به عنوان یک کسب و کار سودآور و پربازده شناخته شود. داشتن یک فعالیت اقتصادی قدرتمند در این زمینه به یک طرح توجیهی تولید نبات نیاز دارد. این طرح به گونه‌ای تدوین شده که تمامی قواعد لازم برای شروع این کسب ‌و کار را بررسی کرده و در صورت رعایت موارد بازاریابی، می‌توان بخش بزرگی از تولیدات را در کشور به فروش رسانده و به کشورهای دیگر نیز صادر کرد.

برای دانلود طرح توجیهی تولید نبات نگارش ۱۴۰۱ کلیک کنید

تاریخچه شروع تولید نبات

با توجه به تحقیقات انجام شده توسط تاریخ‌دانان و باستان‌شناسان، اولین سرزمین‌های استفاده‌کننده از نبات، ایران و شبه قاره هند بوده است. در گذشته، بین کشور ایران و شبه قاره هند، مراودات تجاری، سیاسی و اقتصادی بسیاری وجود داشته و به همین علت، احتمال اینکه نبات از ایران به این شبه قاره رفته باشد، بسیار زیاد است. همچنین محققان به این موضوع نیز دریافتند که در بعضی کشورها مانند مصر، نبات را به عنوان دارو استفاده کرده و بیشتر در زمان بیماری به کار می‌رفته است. این محصولات در انواع مختلفی تولید شده که سرمایه‌گذاران باید در همان ابتدا تصمیم بگیرند، کدام نبات را به صورت تخصصی تولید کرده و در بازار عرضه نمایند. انواع نبات شامل موارد زیر می‌شود:

 • نبات شاخه‌ای: در این زمان تولید این نبات، بلورها به دور یک نخ مرغوب پیچیده می‌شوند.
 • نبات چوبی: بلورهای این نوع نبات به دور میله‌های چوبی پیچیده شده‌اند.
 • نبات دندانه: بسته‌بندی‌های نبات خردشده هستند که برای مصارف خانگی کاربرد دارند.
 • نبات مخلوط: این نبات‌ها در کف پاتیل تولید شده و به علت شکل نامنظم، نبات مخلوط نام دارند.
 • پودر نبات: یا خرده نبات، به دلیل ریز بودن به سرعت حل شده و در بین عموم محبوب است.

تولید نباتتهیه طرح توجیهی برای اخذ مجوز

تولید نبات به روش‌های سنتی دیگر صرفه اقتصادی کافی را ندارد. بنابراین اگر افراد به دنبال درآمدزایی از این راه هستند، باید این کسب و کار را به صورت صنعتی انجام دهند تا سودآور و توجیه‌پذیر باشد. ایجاد طرح توجیهی تولید نبات نیاز به ثبت شرکت دارد. ثبت شرکت نیز نیاز به سلسله مراتب خاص داشته و باید مجوزهای لازم که شامل پروانه بهره‌برداری و جواز تأسیس است، اخذ گردد. جواز تأسیس در واقع یک مجوز برای احداث ساختمان، تأسیس و یا نصب تجهیزات و ماشین‌آلات داده می‌شود. بعد از پایان عملیات ساخت و ساز و همچنین نصب تجهیزات، نوبت به بهره‌برداری از این سازه و تجهیزات خواهد شد.

استعلامات لازم از ادارات اخذ شده و در نهایت پروانه بهره‌برداری صادر شده و افراد می‌توانند به طور قانونی کار خود را آغاز نمایند. این مجوزها و استعلامات از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر خواهد شد. در صورتی که کارگاه تولید نبات به طور مشاغل خانگی طراحی شود، در این شرایط، کارشناس از محل فعالیت بازدید کرده و در نهایت به متقاضی مجوزات لازم داده می‌شود.

نحوه دریافت تسهیلات تولید نبات

یکی از مزایای اصلی طرح توجیهی تولید نبات، استفاده از آن به عنوان یک معرفی‌نامه برای اخذ وام و تسهیلات بانکی است. البته تسهیلات در صورتی به طرح راه‌اندازی کسب و کار تعلق می‌گیرد که پشتوانه مالی داشته و توجیه اقتصادی داشته باشد. در واقع این طرح توجیهی می‌تواند به بانک ثابت کند که این کسب و کار دارای رونق و منفعت اقتصادی برای فرد و دولت خواهد بود. همچنین ثابت می‌شود که با توجه به سودآوری لازم در آینده، امکان پرداخت اقساط وام وجود دارد. به طور کلی در زمان اخذ وام، اولین مدرکی که از فرد برای پرونده‌سازی درخواست می‌شود، طرح توجیهی برای تولید نبات است.

نبات شاخه ایسرمایه اولیه لازم برای شروع کسب و کار

در طرح توجیهی تولید نبات، سرمایه اولیه با توجه به میزان گسترش کسب و کار متفاوت خواهد بود. درآمد ناشی از تولید صنعتی نبات بسیار خوب بوده و با اشباع بازار داخلی، می‌توان تولیدات اضافه را به بازارهای جهانی نیز صادر نمود. برای تولید این محصول، نیاز به دستگاه‌ها و تجهیزات بسیاری است. به طور مثال اگر هدف نهایی، تولید ۵ تن نبات در روز باشد، میزان سرمایه اولیه حداقل ۵ میلیون تومان بوده ولی اگر فرد قصد راه‌اندازی یک کارخانه بزرگ تولید انواع نبات را داشته باشد، باید در حدود ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون سرمایه اولیه در نظر بگیرد.

براورد هزینه ها در طرح توجیهی تولید نبات

یکی از مزایای شروع کسب و کار تولید نبات، این است که با کمترین هزینه می‌توان آن را به اجرا درآورد. در همان ابتدای کار، می‌توان به اجاره یک کارگاه کوچک، کار را شروع کرده و با گذشت زمان و افزایش بهره‌وری و تولید، کار را توسعه داد. هزینه‌هایی که در طرح توجیهی تولید انواع نبات مورد بررسی قرار می‌گیرد، شامل موارد زیر خواهد شد:

 • میزان سرمایه اولیه برای شروع کسب و کار تولید نبات
 • میزان فروش و درآمد تولیدی
 • برآورد سود از کسب و کار به صورت ویژه و ناویژه
 • تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی تولیدی
 • میزان سود پیش‌بینی شده از تولید نبات در ماه
 • میزان زمان لازم برای بازگشت سرمایه اولیه
 • تعداد نیروی انسانی مورد نیاز برای کار
 • میزان سود سالیانه ناشی از تولید نبات
 • هزینه احداث کارگاه و مکان برای شروع کار
 • هزینه‌های جاری تولیدی و هزینه آب و برق مصرفی
 • تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز
 • هزینه خرید مواد اولیه برای شروع کار
 • هزینه‌های قبل از شروع به کار و بهره‌برداری
 • برآورد گردش سرمایه در طرح توجیهی تولید نبات

میزان سود دهی در طرح توجیهی تولید نبات

این کسب و کار، علاوه بر هزینه‌های گفته شده، سودآوری خوبی نیز دارد. افرادی که قصد راه‌اندازی کارگاه تولیدی نبات دارند، با توجه به طرح توجیهی، قبل از شروع باید موارد بسیاری را بررسی کنند تا بتوانند به سود مورد نظر دست یابند. این نوع از کسب و کارها، نیاز به ریزه‌ کاری‌های بسیاری داشته که وجود یک طرح توجیهی مناسب در این زمینه، کمک بسیاری خواهد بود. در این طرح موارد بسیاری نظیر میزان سوددهی کسب و کار مورد بررسی قرار می‌گیرد. بازار هدف این شغل، خرید بسیار بالایی داشته و همچنین زود بازده است. به طور کلی، نبات خاصیت آرامبخشی دارد و اغلب مردم برای مواردی نظیر سردرد، دل‌درد یا غیره از آن استفاده می‌کنند. در نتیجه افراد بسیاری در سراسر جهان از این محصول استقبال کرده و در نهایت تولید آن می‌تواند بسیار سودآور باشد.

نباتتجهیزات مورد نیاز برای تولید نبات

برای تولید نبات به تجهیزات و ماشین‌آلات مخصوصی نیاز خواهد بود. همچنین در طرح توجیهی تولید نبات، این تجهیزات مورد بررسی قرار گرفته و بودجه لازم برای خرید آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. از جمله مهم‌ترین این تجهیزات می‌توان به دیگ‌های بخار بزرگ، انواع قالب، پاتیل، تجهیزات بسته‌بندی و غیره اشاره کرد. این دستگاه‌ها جزو اصلی‌ترین تجهیزات هستند که در هر کارگاه تولیدی صنعتی و سنتی یافت می‌شود. وسایل دیگری نظیر لوله‌های چوبی، لوله‌های پلاستیکی، یا نخ نیز باید در محل به اندازه کافی وجود داشته باشد. این موارد برای قرار دادن در نبات‌ها کاربرد دارند. نخ‌ها و لوله‌های چوبی در این رابطه بهترین گزینه بوده و استفاده از لوله‌های پلاستیکی زیاد توصیه نمی‎شود؛ زیرا برای سلامتی مضر هستند. البته در میان نخ و چوب نیز استفاده از چوب بهتر است؛ زیرا نخ‌ها بعد از حل شدن نبات امکان خورده شدن دارند.

فرایند تولید در طرح توجیهی

به محلول اشباع شده از شکر در آن، نبات گفته می‌شود. این محلول به  دما و زمان حساس بوده و تحت تأثیر این دو عامل، متبلور خواهد شد و در نهایت کریستال‌های زیبایی به اسم نبات به دست می‌آید. فرآیند اجرای طرح توجیهی تولید نبات بدین صورت است که باید ۳۰ درصد گلوکز، ۶۰ درصد شکر و ۱۰ درصد آب مخلوط شده و شربت تولیدی در دیگ‌های مخصوص حرارت داده می‌شود تا غلیظ شود. پس آن که شربت به غلظت و قوام کافی رسید، در ظرف‌هایی با حالت نیم‌دایره‌ای و نخ‌کشی شده، ریخته خواهد شد. در این مرحله، شربت غلیظ شده تحت تأثیر دمای ۱۳۶ تا ۱۴۲ درجه سانتی‌گراد قرار گرفته تا با پخته شدن، بلورهای نبات ایجاد شوند. هرچه این دما بالاتر رود، بلورهای تولیدی شده، ریزتر خواهند بود. مراحل تولید نبات به ۳ الی ۴ روز زمان نیاز دارد.

بسته بندی نباتتوجیه اقتصادی طرح توجیهی تولید نبات

با بررسی‌های همه جانبه و ارزیابی تمامی مراحل، تولید نبات آغاز خواهد شد. با استفاده از طرح توجیهی تولید نبات، تمامی روش‌های به سود رسیدن مشخص شده و قابل شناسایی هستند. در این طرح توجیهی، تمامی مواد اولیه، تجهیزات مورد نیاز برای شروع کار، سرمایه اولیه، هزینه‌ها، درآمدها و غیره را برای سرمایه‌گذار ارائه می‌دهد. مصرف و تقاضای بالای نبات و همچنین بازدهی سریع آن موجب شده تا تولید کردن این محصول توجیه اقتصادی دارد. رسیدن به درآمد و سود بالا در شیوه صنعتی امکان‌پذیر بوده و با صادرات نیز زمینه سودآوری نیز افزایش می‌یابد.

مطالعات بازار برای تولید نبات

قبل از شروع تولید و وارد شدن به حرفه نبات‌ریزی، باید سرمایه‌گذار و صاحب کسب و کار از وضعیت بازار اطلاع کافی داشته باشد. این افراد می‌توانند با مراجعه به مغازه‌ها و فروشگاه‌هایی که محصول را ارائه می‌کنند، از انواع نبات و قیمت خرید این محصول آگاهی یابند و تأمین‌کنندگان و عرضه‌کنندگان را بشناسند. همچنین سرمایه‌گذاران باید در رابطه با رقبای بالقوه، وضعیت بازار داخلی و خارجی و حجم سرمایه‌گذاری جستجو کرده و میزان تقاضا و عرضه را بررسی نمایند. تمامی این اطلاعات می‌تواند به فرد کمک تا هدفمند وارد چنین کسب و کاری شود. در طرح توجیهی تولید نبات نیز مطالعات بازار انجام شده و اطلاعات خوبی در این زمینه، در اختیار فرد قرار می‌گیرد.

نباتصادرات محصول در طرح توجیهی تولید نبات

یکی از بهترین روش‌ها برای کسب درآمد و سود بیشتر، صادرات محصول به کشورهای خارجی است. البته در حال حاضر، اغلب کشورها، خودشان توانایی تولید نبات مصرفی را دارند و حتی برخی از آن‌ها، بزرگترین تولیدکنندگان نبات جهان به شمار می‌روند. با این حال امکان صادرات نبات نیز وجود دارد، فقط باید توجه داشت که هر نباتی را نمی‌توان صادر کرد. نبات‌های صادراتی باید بهترین کیفیت و بسته‌بندی را داشته و دارای مجوزهای رسمی برای صادرات باشند. از جمله کشورهایی که می‌توان به آن‌ها نبات صادر کرد، باید به عراق، افغانستان، سوریه، لبنان، امارات، پاکستان و ترکیه اشاره کرد.

مزایا و معایب راه‌اندازی شغل تولید نبات

سنجش مزایا یک کسب و کار می‌تواند چالش‌هایی که احتمالا سرمایه‌گذار و صاحبان کسب و کار با آن روبه‌رو می‌شوند را به نمایش بگذارد. همچنین ارزیابی جنبه‌های مثبت و مزایای یک شغل، موجب انگیزه افراد برای شروع کار خواهد بود. مزایا و معایب تولید نبات به شرح زیر است:

مزایا:

 • نیاز افرادی که به شیرینی و نبات علاقه خاصی دارند برطرف شده و در عین حال، کسب درآمد نیز می‌تواند احساس خوبی را در فرد به وجود آورد.
 • سرمایه اولیه مورد نیاز برای شروع کار، کم است.
 • درآمد حال از این شغل به علت تقاضای همیشگی برای این محصول، منظم و مداوم خواهد بود.
 • با استفاده از طرح توجیهی تولید نبات، امکان ریسک و شکست در کار بسیار کمتر می‌شود.

معایب:

 • رقبا به راحتی می‌توانند دستور پخت کارگاه را کپی کرده و سهم بازار را در اختیار بگیرند.
 • راه‌اندازی تجارت تولید نبات می‌تواند چالش برانگیز بوده و در صورتی که فرد تازه‌کار باشد، نیاز به هزینه‌های زیادی برای تبلیغات خواهد بود.
 • در ابتدای کار، تنوع محصولات کم است و ممکن است فروش به اندازه کافی، زیاد نباشد.

تهیه طرح توجیهی تولید نبات سال ۱۴۰۱

 

برای تهیه طرح توجیهی کلیک کنید

جمع بندی

همانطور که اشاره شد، هزینه‌های اولیه برای تولید نبات پایین بوده و همین امر نشان می‌دهد که یک واحد صنعتی تولید نبات، می‌تواند تا چه اندازه سودآور و درآمدزا باشد. همچنین سرعت تولید این محصول بالا بوده و به همین علت اگر افراد، به سرعت اقدام به شروع کار کنند، می‌توانند نبات‌های خود در بازارهای بزرگ هدف به فروش برسانند. با فروش نبات‌های یک کارگاه کوچک، ماهیانه ۳ تا ۵ میلیون سود خالص و در صورت فعالیت در یک واحد صنعتی بزرگ و کارخانه، ماهیانه ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون سود و حتی بیشتر نیز می‌توان درآمد داشت.

نبات‌های باکیفیت با استفاده از بهترین مواد اولیه، تمرکز بر روی کیفیت کار، ارائه بهترین انواع بسته‌بندی، رعایت نکات بهداشتی در زمان کار و به کارگیری بهترین مدیریت، تولید می‌شوند و در صورت تأمین بخش عمده‌ای از بازار داخلی و همچنین تمرکز بر روی بازارهای خارجی، می‌توان از این صنعت به ظاهر ساده، برای رشد اقتصادی و همچنین اشتغال‌زایی جوانان استفاده کرد. در نهایت، تولید نبات را می‌توان یک فعالیت توجیه‌پذیر اقتصادی دانسته و همچنین افراد با مطالعه طرح توجیهی تولید نبات، اطلاعات کافی در این زمینه بدست می‌آورند.

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

آنچه میخوانید

حساب کاربری

آخرین مقالات

ورود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *