سیکار طرح

طرح توجیهی آسفالت گرم ۱۴۰۱ (word+pdf)

اسفالت گرم

فهرست مطالب

طرح توجیهی آسفالت گرم، با انجام فرآیند هزینه‌یابی و برآوردهای مالی، صاحبان کسب و کار را از هزینه‌های راه‌اندازی آگاه کرده و موجب می‌شود تا این افراد دید بهترین از ورود به این شغل داشته باشند. همچنین این طرح توجیهی، یک سند مهم برای دریافت مجوز محسوب شده و بدون آن، امکان دریافت مجوز و تسهیلات بانکی وجود ندارد. کارشناسان شرکت سیکاطرح با استفاده از تجربه و دانش به روز خود در این زمینه، جامع‌ترین و بهترین طرح‌های توجیهی را نگارش می‌کنند.

برای دانلود طرح توجیهی کارخانه آسفالت گرم نگارش ۱۴۰۱ کلیک کنید

مسئولان و بازرسان ارگان‌های دولتی جهت سنجش شرایط سرمایه‌گذار برای راه‌اندازی کسب و کار، ابتدا طرح توجیهی ارائه شده توسط او را بررسی کرده تا از توجیه‌پذیر بودن طرح، اطلاع یابند. اکنون برای آشنایی بیشتر با طرح توجیهی راه‌اندازی خط تولید آسفالت گرم و همچنین نحوه سفارش این طرح، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

در طرح توجیهی آسفالت گرم چه مواردی مطرح می‌شود؟

همانطور که در مقدمه اشاره شد، طرح توجیهی راه‌اندازی خط تولید آسفالت گرم، علاوه بر نقش مهمی که در دریافت مجوز دارد، کاربردهای متنوع دیگری نیز برای سرمایه‌گذاران خواهد داشت. در واقع طرح توجیهی را می‌توان یک نقشه راه برای سرمایه‌گذاران و افرادی که به دنبال شروع فعالیت در این زمینه هستند، در نظر گرفت و این افراد با تمامی شرایط و جوانب این کار آشنا می‌شوند. هزینه‌ها، درآمد، میزان سوددهی و دیگر محاسبات لازم برای هر پروژه از جمله پروژه تولید آسفالت گرم، در طرح توجیهی آسفالت گرم مخصوص به آن محاسبه شده و بررسی می‌گردد.

از دیگر مواردی که در طرح توجیهی به آن پرداخته می‌شود، می‌توان به محاسبه میزان سرمایه اولیه مورد نیاز، سرمایه در گردش، هزینه‌های تولید، نحوه فروش محصولات، بازار هدف و غیره اشاره کرد. سرمایه‌گذاران با وجود چنین طرح توجیهی، هزینه‌های پروژه مورد نظر خود را ارزیابی کرده و با دقت و دید بازتری فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

کارخانه آسفالت گرم

میزان سرمایه اولیه برای تولید آسفالت گرم

به طور کلی سرمایه اولیه لازم برای راه‌اندازی کارخانه تولید آسفالت، در همان ابتدا به روش تولید (آسفالت گرم، محافظتی و سرد) بستگی دارد. از دیگر عوامل تاثیرگذار در سرمایه اولیه تولید آسفالت گرم می‌توان به مقیاس طرح، حجم تولید، نوع تجهیزات و ماشین‌آلات خط تولید و غیره اشاره کرد. قسمت بزرگی از سرمایه اولیه در تولید آسفالت گرم، برای تهیه تجهیزات پیشرفته صرف خواهد شد.

در حال حاضر، سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌ای در حدود ۵ میلیارد تومان، ۲۰۰ هزار تن آسفالت گرم در سال تولید کنند. باید در نظر داشت که برآورد دقیق سرمایه مورد نیاز برای شروع فعالیت، مهم‌ترین قدم در راه‌اندازی خط تولید آسفالت گرم است. افرادی که به دنبال راه‌اندازی چنین شغلی هستند، باید از یک طرح توجیهی آسفالت گرم مناسب استفاده کرده تا محاسبه سرمایه اولیه در آن به درستی انجام شده باشد.

سود برآورد شده در طرح توجیهی آسفالت گرم

همانطور که گفته شد، آسفالت یکی از ملزومات اصلی ساخت جاده و خیابان‌ها بوده و تولید آن، سود بالایی را برای واحدهای تولیدی این‌محصول به همراه خواهد داشت. البته سودآوری این کسب و کار به طور مستقیم به ظرفیت طرح و حجم تولید سالیانه آن بستگی دارد، اما به طور حدودی، نرخ سوددهی و بازده داخلی راه‌اندازی این طرح، بین ۳۰ تا ۴۰ درصد برآورد می‌شود. مدت زمان بازگشت سرمایه نیز بین ۳ تا ۴ سال در نظر گرفته خواهد شد.

در اغلب موارد، سرمایه‌گذاران تمایل دارند که سهم سود خود را قبل از راه‌اندازی کار حدس زده و از آن اطلاع داشته باشند. اما اطلاع از این امر تنها در صورتی امکان‌پذیر است که با روش‌های دقیق و علمی صورت گرفته باشد. متخصصان و کارشناسان باتجربه در طرح توجیهی آسفالت گرم، سود حاصله را با فرایند‌های علمی و به صورت تخصصی و نرم‌افزاری برآورد می‌کنند.

هزینه‌های مربوط به تولید آسفالت گرم

در کسب و کار تولید آسفالت گرم، هزینه‌های عمده‌ای وجود دارد که شامل هزینه‌هایی مانند هزینه زمین کارخانه، هزینه‌های مربوط به قبل از بهره‌برداری، هزینه‌های مصرف انرژی آب، برق، گاز، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و هزینه‌های نیروی انسانی می‌شود. برای راه‌اندازی کارخانه تولید آسفالت، به زمینی حداقل با متراژ ۵۰ هزار مترمربع نیاز خواهد بود. هزینه زمین جزو هزینه‌های ثابت به حساب می‌آید. به غیر از هزینه‌های ثابت، گروهی از هزینه‌ها نیز وجود دارد که با عنوان هزینه متغیر و پیش‌بینی نشده، شناخته شده و در طرح توجیهی خط تولید آسفالت گرم، به طور کامل برآورد می‌شوند. سرمایه‌گذارانی که برای برآورد هزینه‌های کسب و کار به دنبال یک مرجع کامل و به روز هستند، می‌توانند از طرح توجیهی تولید آسفالت گرم استفاده نمایند. این طرح دقیقا به همین منظور نگارش شده و هزینه‌ها کاملا با مبالغ روز جایگذاری شده‌اند.

احداث کارخانه آسفالت

بازار هدف برای آسفالت گرم

طرح توجیهی آسفالت گرم، یک چشم‌انداز واضح از بازار فروش و همچنین میزان عرضه و تقاضای این محصول را نشان می‌دهد. بیشترین خریداران و یا بازار هدف آسفالت گرم، شهرداری‌ها، ادارات راه و شهرسازی، بخش مسکن و عمران هستند. البته با افزایش هزینه‌های ساخت و ساز، ممکن است قدرت خرید بخش‌های مسکن و عمرانی کاهش زیادی داشته باشد. اما شهرداری‌ها در وضعیت امروز گرانی مواد اولیه و آسفالت، جزو مهم‌ترین و اصلی‌ترین خریداران این محصول هستند. در واقع به علت لزوم مرمت و بازسازی معابر و خیابان‌های درون شهری، این ارگان بیشترین نیاز را به آسفالت گرم دارد.

در حال حاضر، تعداد پروانه‌های بهره‌برداری تولید شن و ماسه در ایران، ۱۰۵۶ واحد بوده که با ظرفیت تولید اسمی سالیانه ۱۷۶ میلیون تن، در حال فعالیت هستند. همچنین تعداد جوازهای صادر شده برای استان‌های مختلف کشور نیز در مجموع ۱۸۱۴ فقره خواهد بود. همین موارد موجب شده تا راه‌اندازی خط تولید آسفالت گرم در مناطقی انجام گیرد که ضمن داشتن تقاضای مازاد بر تولید، امکان تأمین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید آسفالت نیز در آن‌ها وجود داشته باشد.

توجیه اقتصادی طرح توجیهی آسفالت گرم

یکی از اصلی‌ترین مزایای طرح توجیهی آسفالت گرم، بررسی توجیه‌پذیری اقتصادی این طرح و همچنین میزان سوددهی نهایی پروژه است. تولید آسفالت گرم، کاربردهای بسیار متنوعی داشته که با توجه به این کاربردها، تولید این محصول از نظر اقتصادی کاملا سودآور و منطقی به حساب می‌آید. همچنین باید در نظر داشت که برای کاربردهای متنوعی آسفالت گرم، تا به حال جایگزین مناسبی معرفی نشده است. از جمله این کاربردها می‌توان به مرمت و بازسازی جاده‌ها، خیابان‌ها و دیگر معابر اشاره کرد. همچنین کمبود واحد تولید آسفالت گرم در کشور، موجب افزایش نیاز روزافزون به این نوع آسفالت خواهد شد.

معرفی آسفالت گرم و کاربرد آن

اولین نکته‌ای که در زمان تولید آسفالت باید به آن توجه کرد، آشنایی با انواع این محصول، روش تولید، مشخصات انواع آسفالت و کاربردهای هر یک خواهد بود. از پرکاربردترین و بهترین انواع آسفالت، آسفالت گرم بوده که علت نام‌گذاری آن، به علت تولید و قرارگیری این آسفالت بر روی زمین در دما و درجه حرارت معین است. از اصلی‌ترین کاربردهای این محصول با توجه به طرح توجیهی آسفالت گرم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت انواع جاده و خیابان اصلی و فرعی
 • ساخت انواع آزادراه و بزرگراه
 • آماده‌سازی باندهای پرواز
 • ساخت باند اتومبیل‌رانی
 • ساخت جاده معدن
 • استفاده از آسفالت گرم برای کف‌سازی آشیانه هواپیما و دیگر سالن‌های صنعتی
 • محوطه‌سازی محیط‌های صنعتی و انواع انبارهای مورد استفاده در صنعت
 • ساخت دامداری
 • ساخت انواع گاراژ
 • کف‌سازی محوطه‌های تجاری و انواع نمایشگاه‌های صنعتی
 • ساخت باراندازها

کارخانه اسفالت

فرآیند تولید آسفالت گرم در طرح توجیهی

در ابتدای کار، در یک مخزن بدون در، شن و ماسه‌های دانه ‌بندی شده ریخته می‌شوند. در زیر این مخزن، یک سیستم کنترل ‌شونده وجود داشته که مقادیر وزنی شن و ماسه را بر اساس میزان ظرفیت تولید آسفالت، بر روی نوار نقاله تخلیه کرده و توسط سیستم توزین اتوماتیک، مخلوط شن و ماسه سرد به درون استوانه داغ تخلیه خواهد شد. در همین حین، مخلوط‌سازی شن و ماسه‌ها با قیر نیز انجام می‌شود. سیستم توزین اتوماتیک شن و ماسه به همراه سیستم پمپ تغذیه قیر مذاب، به طور همزمان فعالیت کرده و با تخلیه قیر مذاب در مخزن تخلیه، آن را به داخل استوانه مخلوط‌کن ارسال می‌کنند.

در استوانه مخلوط‌کن، عمل میکس کردن مواد، با چرخیدن استوانه و مخلوط شدن شن و ماسه داغ و قیر مذاب انجام می‌شود. آسفالت داغ بدست آمده در استوانه، از طریق کانوایر به داخل مخزن ذخیره آسفالت منتقل خواهد شد. تمامی عملیات تولید آسفالت گرم، از ابتدا تا انتهای فرآیند، توسط اتاقک کنترل، تحت مراقبت بوده و فرمان‌های لازم در صورت نیاز، ارسال می‌گردند. با توجه به موارد مطرح شده در طرح توجیهی آسفالت گرم، در تمامی کارخانه‌های تولید آسفالت گرم، عمل اختلاط برای تولید، به طور پیوسته انجام می‌گیرد. اما ممکن است از نظر نوع تجهیزات، خط تولید این کارخانه‌ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

مشکلات موجود در فرآیند تولید آسفالت گرم

از اصلی‌ترین مشکلات به وجود آمده در خط تولید این کارخانه‎ها، افت کیفیت آسفالت‌های تولیدی و شروع و توقف‌های خواسته یا ناخواسته در خط تولید است. همین مشکلات موجب شده تا سیستم‌های تولید دسته‌ای (Batch) آسفالت تقریباً منسوخ شده و دیگر کارخانه‌ها از این نوع سیستم استفاده نکنند. سیستم مورد استفاده در کارخانه‌های تولید آسفالت، در حال حاضر سیستم تولید مداوم است. البته داشتن چنین سیستم در کارخانه، مستلزم داشتن بازار فروش کافی بوده زیرا آسفالت گرم محصولی نیست که بتوان مدت طولانی در محل ذخیره شود و باید مدت کمی بعد از تولید، مورد استفاده قرار گیرد.

معرفی تجهیزات طرح توجیهی آسفالت گرم

کارشناسان تدوین‌کننده طرح توجیهی خط تولید آسفالت گرم، تمامی تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز در خط تولید را با جزئیات کامل معرفی می‌کنند. به طور کلی، برای تولید آسفالت گرم در کارخانه، باید مراحل زیر را انجام داد:

 • آماده کردن سنگدانه‌ها
 • مخلوط کردن ماسه داغ با قیر مذاب
 • خشک کردن مخلوط به دست آمده

بر اساس همین مراحل گفته شده و همچنین طرح توجیهی آسفالت گرم، مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز در خط تولید این محصول، به شرح زیر خواهد بود:

 • سیلوی مناسب برای نگهداری سنگدانه‌ها و مصالح دانه ‌بندی شده
 • دستگاه‌های خشک‌کن سنگدانه و یا فیلترهای کیسه‌ای دارای سه زون کنوکسیون، تغذیه و تشعشعی
 • دستگاه مخلوط کن با سیستم کنترل اتوماتیک
 • میکسر یا مخلوط کن پارویی
 • آسانسور سنگ داغ
 • سیستم نگهداری و ذخیره قیر و مازوت در تانکرهای ذخیره
 • پمپ انتقال‌دهنده قیر مذاب
 • نوار نقاله تغذیه آسفالت گرم به عرض حداقل ۶۰ سانتی‌متر و طول مورد نظر
 • تجهیزات توزین و تزریق شن و ماسه
 • کابین کنترل رول با تمامی کابل‌ها، میز فرمان و تابلو
 • سیلوی ذخیره و نگه ‌دارنده آسفالت گرم
 • تجهیزات لازم برای کنترل کیفیت آسفالت
 • سیستم مولتی سیکلون یا جمع‌آوری غبار دارای کانال‌های مکنده
 • فیلتر آبی برای گرد و خاک
 • سیستم توزین و تزریق قیر به همراه دریچه‌های تخلیه با استفاده از جک‌های بادی
 • آسانسورهای مصالح گرم و فیلر با بالابر قاشقی زنجیری
 • سیستم توزین و تزریق فیلر با ۳ عدد لودسل سیلندری صنعتی و همچنین نشانگر دیجیتالی
 • سیلوی نگهداری و ذخیره فیلر با قابلیت کنترل از داخل اتاقک فرمان اتوماتیک
 • روغن داغ‌کن یا اویل هیتر دارای کلکتورهای رفت و برگشت، الکتروپمپ، پایپینگ مجهز و همچنین سپراتور

تجهیزات کارخانه اسفالت

مزایای اجرای طرح توجیهی آسفالت گرم

با توجه به کاربردها و مصارف متعدد آسفالت به عنوان یک محصول ضروری در بخش‌های مختلف عمرانی و زیرساخت‌های کشور و همچنین مزیت استفاده از منابع اولیه و تکنولوژی ساخت دستگاه‌ها در کشور به موازات تقاضای بالای پروژه‌های عمرانی و دیگر زیرساخت‌ها، جذابیت بسیار زیادی در این زمینه برای مصارف داخلی و با تکیه بر تولید محصولات داخلی استاندارد را دارد. مهم‌ترین مزایای اجرای یک طرح توجیهی آسفالت گرم به شرح زیر خواهد بود:

 • سودآوری، بازده و مدت زمان بازگشت سرمایه مناسب
 • امکان دسترسی به تولیدکنندگان داخلی برای تولید ماشین‌آلات صنعتی با کیفیت مناسب
 • امکان دسترسی به انواع مواد اولیه معدنی و پلیمری

برای تهیه طرح توجیهی کلیک کنید

سفارش نگارش طرح توجیهی آسفالت گرم

در طرح توجیهی آسفالت گرم، شاخص‌های مالی به طور ویژه مورد بررسی قرار گرفته‌اند و اعداد وارد شده برای هزینه‌ها و سود بر اساس وضعیت روز هستند. همین امر موجب شده که طرح توجیهی مورد تأیید کارشناسان وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر سازمان‌های بررسی ‌کننده باشد و فرآیند درخواست مجوز و تسهیلات بانکی، سریع‌تر انجام خواهد گرفت. در واقع تدوین طرح توجیهی اولین چالشی است که سرمایه‌گذاران و افرادی که به دنبال شروع این کسب و کار هستند، با آن روبه‌رو می‌شوند.

یکی از بهترین شرکت‌های نویسنده طرح‌های توجیهی، شرکت سیکاطرح است. طرح‌های توجیهی شرکت سیکاطرح، در بهترین کیفیت نگارش شده و دقیق‌ترین جزئیات را برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند. این طرح‌های سفارشی، از ۵ ماه خدمات پشتیبانی رایگان برخوردار بوده و همچنین سفارش‌دهندگان می‌توانند قبل از نهایی کردن سفارش خود، یک جلسه مشاوره نیز با کارشناسان و اساتید متخصص مجموعه داشته باشند.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)