طرح توجیهی کافی شاپ سال ۱۴۰۱ (word+pdf)

طرح توجیهی کافی شاپ یک نوع طرح کسب و کار است که به یک سری سوالات نظیر هزینه راه‌اندازی، مقدار درآمد و… پاسخ می‌دهد. در واقع این طرح شامل تمامی اطلاعات لازم جهت راه‌اندازی کافی شاپ اعم از مقدار سرمایه اولیه، میزان سود، براورد هزینه‌ها، تجهیزات مورد نیاز و… است. اگر جزء علاقه‌مندان راه‌اندازی کافی شاپ هستید، توصیه می‌شود که قبل از اقدام به کار با مطالعه این مقاله دانش خود را در زمینه طرح توجیهی ویژه کافی شاپ بالا ببرید.

تهیه طرح توجیهی برای اخذ مجوز

اخذ مجوزهای قانونی و مجوزهای مربوط به وزارت بهداشت یکی از مشکلات مهم در راه‌اندازی کافی شاپ محسوب می‌شود. دریافت مجوز جهت افتتاح کافه بسیار وقت گیر خواهد بود، از این رو افزایش اطلاعات در زمینه قوانین گرفتن مجوز به آسان‌تر شدن مسیر کمک خواهد کرد. طبق طرح توجیهی قبل از شروع کار لازم است که پروانه کسب و سایر مجوزهای ضروری را با ارائه مدارک مورد نیاز دریافت کنید.

نحوه دریافت مجوز کافی شاپ

پس از تنظیم طرح توجیهی کافی شاپ جهت گرفتن مجوز در مرحله اول باید به اتحادیه مربوط به صنف کافی شاپ، آبمیوه و بستنی مراجعه کنید و تشکیل پرونده دهید. بعد از اینکه پروانه کسب صادر شد باید کلیه نامه‌های مربوط به بهداشت، اماکن، بیمه و دارایی را به پرونده اضافه کنید. هزینه اخذ مجوز بهداشت خیلی بالا نیست، اما جهت دریافت مجوز اتحادیه باید هزینه تقریبا زیادی را پرداخت کنید.

مدارک و شرایط افتتاح کافی شاپ چیست؟

جهت راه‌اندازی کافی شاپ به مدارک و شرایطی که در جدول زیر آمده است نیاز دارید:

داشتن تابعیت جمهوری اسلامی کپی قبض تلفن مربوط به واحد صنفی
دو نسخه کپی و اصل تمام صفحات

شناسنامه

ارائه کپی جواز کسب قبلی در صورت داشتن پروانه کسب
دو نسخه اصل و کپی کارت ملی جلب رضایت مالک جهت تغییر کاربری
آخرین مدرک تحصیلی ارائه قرارداد بین متقاضی کسب پروانه و ادارات دولتی
ارائه عوارض مشاغل و مدارک مربوط به کسب و پیشه داشتن رضایت دیگر وراث در صورت موروثی بودن ملک
ارائه گواهی پایان خدمت نظام وظیفه ارائه کپی و اصل شناسنامه وراث در صورت موروثی بودن ملک
۱۲ قطعه عکس جدید ۴×۳ ارائه سند مالکیت
کد پستی ۱۰ رقمی مربوط به واحد صنفی ارائه رسید معتبر پرداخت اجاره‌بها

سند مالکیت راه‌اندازی کافی شاپ می‌تواند شامل چه مواردی باشد؟

بر اساس طرح توجیهی کافی شاپ، جهت افتتاح آن لازم است که سند مالکیت ارائه دهید، این سند می‌تواند شامل اجاره‌نامه عادی یا رسمی، بنچاق، مبایعه‌نامه، ارائه رسید قابل اطمینان اجاره‌بها و حکم دادگاه مربوط به الزام تنظیم اجاره‌نامه باشد.

دستگاه قهوه ساز کافی شاپ

مکان کافی شاپ جهت اخذ مجوز باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

ملکی که برای راه‌اندازی کافی شاپ در اختیار دارید یا قصد دارید اجاره کنید جهت اخذ مجوز باید حداقل ۲۰ متر مربع متراژ داشته باشد و در طبقه همکف باشد. لازم به ذکر است که مکان مناسب کافی شاپ اگر شلوغ، و پررفت و آمد و یا نزدیک به دانشگاه یا مراکز آموزش عالی باشد مناسب‌تر خواهد بود.

سرمایه اولیه

اولین مرحله سرمایه‌گذاری جهت افتتاح کافی شاپ بروز و شیک، زمین احداث است، البته این مرحله برای کسانی است که قصد ساخت کافی شاپ را دارند. در غیر اینصورت باید به دنبال مکان مناسب برای راه‌اندازی کافی شاپ باشید. هر چه مکان مناسب‌تر باشد روی موفقیت کار تاثیر بیشتری خواهد گذاشت. البته برای سرمایه‌گذاری در افتتاح کافی شاپ بدون در نظر گرفتن اجاره ملک به سرمایه اولیه نسبتا زیادی نیاز دارید. این سرمایه اولیه بر اساس طراحی مکان و تجهیزاتی که قصد خرید آن را دارید متفاوت خواهد بود.

سرمایه ثابت راه‌اندازی کافی شاپ شامل چه مواردی است؟

سرمایه ثابت افتتاح کافی شاپ در جدول زیر آمده است:

زمین احداث کافی شاپ هزینه ساخت محوطه
هزینه مرتبط با ساختمان وسایل و ماشین آلات
وسیله نقلیه هزینه تاسیسات
هزینه‌های پیش از بهره‌برداری هزینه تاسیسات اداری

سرمایه اولیه مورد نیاز برای طراحی کافی شاپ چقدر است؟

بخشی از سرمایه اولیه را باید صرف طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ کرد. این قسمت از کار بسیار اهمیت دارد، چرا که هر چه در طراحی دکوراسیون سلیقه بیشتری به کار ببرید و از طرح‌های مدرن و شیک استفاده کنید، مشتریان بیشتری جذب خواهید کرد.

تجهیزات کافی شاپجهت تجهیزات کافی شاپ چقدر سرمایه نیاز است؟

طبق طرح توجیهی کافی شاپ، از میزان سرمایه اولیه حدودی را باید برای خرید لوازم کار خرج کنید. تجهیزات کافی شاپ شامل دستگاه اسپرسوساز، ماکروویو، یخچال، آبمیوه‌گیری و… است. از بین وسایل نامبرده دستگاه اسپرسوساز بسیار مهم است و قیمت آن بر اساس مارک و نوع محصول مورد نظر فرق خواهد کرد. بخشی از سرمایه را نیز باید صرف خرید میز و صندلی کافی شاپ کنید.

براورد هزینه ها

اگر بخواهیم به صورت کلی بیان کنیم هزینه‌های مربوط به احداث کافی شاپ به دو دسته هزینه ثابت و متغیر تقسیم می‌شود. اجاره ملک جزو هزینه ثابت محسوب می‌شود. فاکتورهایی که جزو هزینه‌های متغیر هستند شامل موارد زیر است:

 • وسایل و تجهیزات
 • دکوراسیون داخلی
 • هزینه مربوط به راه‌اندازی
 • مواد اولیه مصرفی
 • یادگیری و آموزش
 • تبلیغات جهت جلب مشتری
 • نیروی انسانی

هزینه‌های جاری احداث کافی شاپ شامل چه مواردی است؟

 1. مواد اولیه مصرفی و نهاده‌های تولیدی
 2. هزینه مربوط به تعمیرات و نگهداری
 3. استهلاک
 4. حقوق و دستمزد
 5. هزینه مربوط به سوخت و انرژی

میزان براورد هزینه‌های کافی شاپ به چه فاکتورهایی وابسته است؟

یکی از فاکتورهایی که روی محاسبه هزینه‌های کافی شاپ اثر می‌گذارد، مکان آن است. اگر کافی شاپ در مرکز شهر یا نزدیک به مراکز فرهنگی باشد آخر هفته‌ها حدود دو برابر مشتری خواهد داشت. در این حالت میزان درآمد بیشتری کسب خواهد کرد که ۴۰ درصد آن صرف خرید مواد اولیه مصرفی، دستمزد کارمندان و… خواهد شد. در شرایطی که کافی شاپ بسیار پرطرفدار باشد و افراد معروف به آن رفت و آمد کنند مقدار زیادی از هزینه‌های کافی شاپ جبران خواهد شد.

دکوراسیون کافی شاپهزینه مربوط به نیروی انسانی کافی شاپ چقدر است؟

طبق طرح توجیهی کافی شاپ، یکی از الزامات افتتاح کافی شاپ، آموزش نیروی انسانی است. به طور معمول هر کافی شاپ حدود ۲ تا ۳ نفر پرسنل فعال دارد. هر کدام از نیروهای کافی شاپ در زمینه خاصی تخصص دارند. علاوه بر تخصص، نیروی انسانی کافی شاپ باید مشتری مدار باشد و بتواند خدمات کافی شاپ را به بهترین نحو ارائه دهد. بایستی خاطر نشان کرد که هزینه نیروی انسانی حرفه‌ای در مقایسه با افراد مبتدی و دانشجویان بیشتر خواهد بود.

چه مقدار از هزینه کافی شاپ به مواد اولیه اختصاص دارد؟

اصلی‌ترین بخش راه‌اندازی تهیه مواد اولیه مرغوب و باکیفیت جهت ارائه بهترین خدمات پذیرایی است. مهم‌ترین مواد اولیه شامل بستنی، انواع میوه (پرتقال، هویج، سیب و…)، قهوه مدل ترک، قهوه مدل فرانسوی، انواع شکلات، شیر، کیک خانگی و چندین موارد دیگر است. کافه‌داران به طور ماهیانه مبلغی را صرف تامین مواد اولیه خواهند کرد. این در حالی است که در برخی از نقاط شهر که تعداد کافه‌ها بیشتر است مقدار هزینه بین آن‌ها تقسیم خواهد شد.

میزان سود دهی

با توجه به نظر کارشناسان طرح توجیهی کافه و افراد مشغول در این حرفه ،حدود یک سال طول می‌کشد تا میزان سود دهی افتتاح کافی شاپ تعیین شود. از جمله مواردی که سبب جذب مشتری بیشتر و سود دهی بالاتر خواهد شد داشتن روابط عمومی بالا و احترام گذاشتن به مشتری است. به هر میزان که محیط کافی شاپ آرام‌تر باشد، تعداد مشتری بیشتر به آن رفت و آمد خواهند کرد.

چه عوامل دیگری روی سود دهی کافی شاپ موثر است؟

به دلیل اینکه بیشتر مشتریان کافی شاپ افراد جوان بین رده سنی ۱۸ تا ۳۰ سال هستند، طبق طرح توجیهی کافی شاپ برای سودآوری بیشتر منو کافی شاپ را باید با توجه به سلیقه مشتریان خود بچینید. اکثر کافی شاپ‌ها انواع مختلفی از دسر، نوشیدنی سرد و گرم، تنقلات همچنین غذاهای پرطرفداری نظیر اسنک، لازانیا، پاستا، چیپس پنیر، آبمیوه، بستنی، کیک، انواع دمنوش، قهوه و… را به مشتریان ارائه می‌دهند. شما می‌توانید با در نظر گرفتن تعداد سفارشات مشتریان و سلیقه آن‌ها هر کدام از مواد ذکر شده را به منو کافی شاپ خود اضافه کنید. با توجه به نتایج به دست آمده ۶۰ درصد سود حاصل از کافی شاپ نتیجه فروش قهوه است.

برای سود دهی بیشتر کافی شاپ می‌توان چه اقداماتی انجام داد؟

جهت رساندن کافی شاپ به بیشترین سود باید بررسی کنید که پرفروش‌ترین سفارشات کافی شاپ‌ها کدام هستند. در حال حاضر انواع مختلف کوکتل‌ها و دسرهای سردی که از میوه‌های طبیعی تهیه شده‌اند طرفداران زیادی دارند. از این رو باید تمرکز بیشتری روی این سفارشات داشته باشید. از طرف دیگر به دلیل این که قیمت سفارشات بر طبق مکانی که کافی شاپ قرار گرفته متغیر خواهد بود و قابل تعیین نیست باید تلاش کنید که مقدار درآمد خود را بر اساس میزان تقاضای مشتریان بهبود دهید.

تجهیزات مورد نیاز

جهت آغاز کار کافی شاپ به یک سری وسایل و تجهیزات ضروری مانند میز و صندلی، دستگاه اسپرسوساز، انواع ظرف سرو، یخچال، آبمیوه‌گیری، مایکروویو و… نیاز دارید. اما پس از گذشت چند سال از افتتاح کافی شاپ جهت بهبود کار می‌توانید دستگاه‌های متنوعی را اضافه کنید. در ادامه لیستی از تجهیزات مهم برای کافی شاپ را ملاحظه می‌کنید:

 1. بلندر و مخلوط کن صنعتی
 2. قهوه ساز
 3. دستگاه کرپ ساز
 4. دستگاه شربت سرد کن
 5. بستنی ساز
 6. پاپ کرن ساز
 7. دستگاه یخ در بهشت
 8. اسنک ساز
 9. وافل ساز
 10. پاستا ساز و…

دکور کافی شاپچه راهکاری برای کاهش هزینه‌های تجهیزات کافی شاپ وجود دارد؟

در بخش هزینه‌های طرح توجیهی کافی شاپ توضیح کاملی در ارتباط با هزینه‌های راه‌اندازی کافی شاپ دادیم. به دلیل اینکه قیمت تجهیزات کافی شاپ روز به روز در حال افزایش است می‌توانید جهت کاهش هزینه مربوط به تجهیزات، برخی از دستگاه‌ها را به صورت دست دوم خریداری کنید. همچنین مراکز معتبری نیز وجود دارند که به صورت قسطی دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز کافی شاپ را به فروش می‌رسانند.

توجیه اقتصادی

عوامل مختلفی روی توجیه اقتصادی راه‌اندازی کافی شاپ موثر هستند. مهم‌ترین فاکتور مکان احداث کافی شاپ است. در معرض دید بودن، رفت و آمد آسان به کافی شاپ، قرار گرفتن در محل شلوغ و پرتردد و… از جمله خصوصیات مکان مناسب برای کافی شاپ است. در این صورت به دلیل جذب بالای مشتری میزان درآمد نیز بیشتر می‌‌شود و می‌توان گفت که احداث کافی شاپ توجیه اقتصادی دارد.

چه فاکتورهای دیگری روی اقتصادی بودن احداث کافی شاپ موثر است؟

یکی دیگر از فاکتورهای مهم که روی توجیه اقتصادی کافی شاپ موثر است تبلیغات جهت جذب مشتری است. هرچه تبلیغات متنوع و گسترده باشد به تعداد مشتریان افزوده خواهد شد. بررسی رقبای بازار نیز روی اقتصادی بودن افتتاح کافی شاپ بی اثر نخواهد بود. یک کافه‌دار باید به دنبال راهی باشد تا با کمترین هزینه به بیشترین درآمد برسد. در این حالت است که احداث کافی شاپ می‌تواند توجیه اقتصادی داشته باشد.

مطالعات بازار

بررسی استراتژی و مطالعات بازار روی موفقیت افتتاح کافی شاپ بسیار موثر است. برای این کار لازم است که بازار هدف و نیاز مشتریان را بهتر بشناسید. به دلیل افزایش تقاضای راه‌اندازی کافی شاپ جهت موفق شدن در این کسب و کار باید بررسی خواسته‌های مشتریان را در اولویت قرار دهید. در طرح توجیهی کافی شاپ تعیین بازار هدف ضروری است. به طور مثال اگر مکان کافی شاپ نزدیک مدارس باشد قسمتی از بازار آن را والدین تشکیل خواهند داد که برای صرف قهوه به کافه مراجعه می‌کنند.

مطالعات بازار چه اثری روی راه‌اندازی کافی شاپ دارد؟

 در حال حاضر بازار رقابتی بین کافی شاپ‌ها بسیار گرم است و آنچه به عنوان عامل پیشرفت شناخته می‌شود بازاریابی گسترده است. از این رو جهت طراحی استراتژی مناسب برای راه‌اندازی کافی شاپ مطالعات بازار بی‌تاثیر نخواهد بود.

دریافت طرح توجیهی کافی شاپ نگارش ۱۴۰۱

برای تهیه طرح توجیهی کلیک کنید

جمع بندی

طرح کسب و کار کافی شاپ در رابطه با آینده این شغل چشم‌انداز دقیقی در اختیار متقاضیان احداث کافه قرار می‌دهد. چنانچه جهت افتتاح کافی شاپ به سرمایه‌گذار نیاز داشته باشید با ارائه این طرح قادر خواهید بود یک سری مجوزهای لازم و همچنین وام نیز دریافت کنید. ممکن است نگارش طرح توجیهی در ابتدا کار سختی به نظر بیاید، اما این نکته را به ذهن بسپارید که تهیه این طرح یک گام بزرگ پیش از راه‌اندازی کافی شاپ محسوب می‌شود. ارائه طرح توجیهی کامل و بدون نقص نشانگر این است که شما می‌توانید در این کسب و کار به موفقیت برسید و پیشرفت کنید. در نتیجه طرح توجیهی یک سند مهم محسوب می‌شود به همین دلیل باید برای نگارش آن وقت گذاشت.

 

۲.۵/۵ - (۲ امتیاز)

آنچه میخوانید

حساب کاربری

آخرین مقالات

ورود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *