طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی سال ۱۴۰۲ (WORD+PDF)

امکان سنجی سنگ مصنوعی

امروزه صنعت ساختمان‌سازی نیاز شدیدی به استفاده از سنگ دارد. اما استخراج و حمل سنگ‌های طبیعی بسیار دشوار و هزینه‌بردار است. علاوه بر این با توجه به مسائل زیست محیطی عملیات استخراج سنگ‌های طبیعی با محدودیت‌های زیادی مواجه است. به همین خاطر سنگ مصنوعی مورد توجه قرار گرفته و طرفداران زیادی پیدا کرده است. ما امروز قصد داریم شما را با جزئیات مربوط به طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی آشنا کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

نیاز به تولید سنگ مصنوعی همواره در حال افزایش است. در نتیجه تولیدکنندگان زیادی در این عرصه وارد شده و دست به تولید انواع سنگ‌های مصنوعی زده‌اند. اطلاع از جزئیات کار می‌تواند مفید باشد. سنگ مصنوعی انواع مختلف و کاربردهای متفاوتی دارد که از جمله آن می‌توان به سنگ نمای ساختمان، کف‌پوش، موزائیک، پله، کتیبه و … اشاره کرد.

برای دانلود طرح توجیهی سنگ مصنوعی نگارش ۱۴۰۲ کلیک کنید

این سنگ‌ها از مقاومت بالا و ظاهر بسیار زیبایی برخوردار هستند. علاوه بر این معمولا با کیفیت بوده و نسبت به سنگ‌های گرانیت، مرمر، کاشی و سرامیک قیمت کمتری دارند. تولید سنگ مصنوعی توجیه اقتصادی دارد و از آنجا که تکنولوژی تولید در دسترس است فعالیت در این زمینه برای علاقه‌مندان توصیه می‌شود.

تهیه طرح توجیهی برای اخذ وام

طرح توجیهی برای تولید سنگ مصنوعی باید توسط کارشناسان مربوطه تهیه شود. در این طرح بایستی برآورد مالی صورت گرفته و محاسبات مورد نیاز انجام شود. علاوه بر این لازم است موارد زیر تعیین شود تا طرح به تایید افراد ذی‌ربط برسد و تولیدکننده بتواند فعالیت خود را شروع کند.

 • شناسنامه طرح
 • معرفی کامل طرح با جزئیات لازم
 • ارائهبرنامه مالی و اقتصادی طرح
 • بررسی فنی طرح که معمولا توسط افراد کارشناس انجام می‌شود
 • تعیین مکان دقیقزمینی که قرار است طرح در آن اجرا شود (این زمین باید محوطه‌سازی شده و زمین برای فعالیت در زمینه تولید سنگ مصنوعی آماده شود)
 • خرید یا اجارهماشین آلات و تجهیزات (از جمله تجهیزات اداری و کارگروهی)، تاسیسات و وسایل حمل و نقل مورد نیاز
 • تهیهمواد اولیه برای تولید سنگ مورد نظر
 • تعیین میزان حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان
 • تعیین میزانسرمایه در گردش (منظور سرمایه‌ای است که برای خرید مواد اولیه صرف می‌شود و قرار است بعد از تبدیل شدن به سنگ مصنوعی برگردد)
 • تعیینقیمت تمام شده محصول

البته طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی مباحث دیگری از جمله برآورد هزینه‌ها و مدت زمان برگشت سرمایه و میزان سوخت و انرژی و… را نیز شامل می‌شود اما آنچه لازم است برای اخذ وام ارائه دهید در بالا ذکر شده است. به کمک تهیه یک طرح دقیق می‌توانید برآورد مالی درستی داشته باشید و تمام جوانب کار را بسنجید. بدین ترتیب احتمال ضرر و زیان شما به شدت کاهش می‌یابد.

سرمایه اولیه

منظور از سرمایه اولیه تنها مبلغی نیست که بابت راه‌اندازی کسب و کار خود در نظر می‌گیرد. بلکه سرمایه اولیه ممکن است حتی شامل سرمایه انسانی هم باشد. سرمایه اولیه‌ای که نیاز دارید به کیفیت محصول تولیدشده و حجم تولید شما بستگی دارد. در واقع تعیین میزان سرمایه اولیه تابعی از این دو مورد و البته پارامترهای مختلف دیگری است که در کنار هم می‌توانند سرمایه مورد نیاز برای تولید سنگ مصنوعی را مشخص کنند.

تعداد و نوع تجهیزات مورد نیاز هم می‌تواند میزان سرمایه اولیه را تعیین کند. قطعا تجهیزات مختلف قیمت‌های متفاوتی دارند. پس به طور قطع نمی‌توان سرمایه اولیه را مشخص کرد. آنچه اهمیت دارد این است که بعد از برآورد سرمایه اولیه، مدت زمانی که طول می‌کشد تا این سرمایه برگردد محاسبه شود. تمام این محاسبات توسط کارشناسان انجام خواهد شد و نیازی نیست شما نگران عدم اطلاع دقیق از نحوه انجام آنها باشید.

نمای سنگ مصنوعی

براورد هزینه ها در طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی

شما به عنوان تولیدکننده‌ای که قصد تهیه طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی را دارد باید بتوانید قیمت هر متر مربع از این محصول را تعیین کنید تا بتوانید قیمت فروش آن را مشخص نمایید. با تعیین قیمت تمام شده می‌توانید سود به دست آمده را مشخص کنید و تصمیم بگیرید که آیا واقعا می‌خواهید در این مسیر وارد شوید یا خیر! برای تعیین قیمت تمام شده محصول، بایستی تمام هزینه‌ها را در نظر بگیرید. هزینه‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. هزینه مربوط به تهیه مواد اولیه مانند ماسه و سیمان و رنگ و …
 2. دستمزد کارگران و کارمندان
 3. هزینه مربوط به آب و برق و گاز
 4. هزینه مربوط به خرید یا اجاره کارگاه تولید سنگ مصنوعی
 5. هزینه مربوط به استهلاک دستگاه‌ها و تجهیزات مورد استفاده
 6. هزینه مربوط به تعمیر و نگهداری دستگاه‌ها و تجهیزات

علاوه بر اینها لازم است بدانید حجم تولید روزانه و مقدار سیمان و ماسه‌ای که برای تولید محصول استفاده می‌کنید تاثیر زیادی بر قیمت تمام شده سنگ مصنوعی دارد. در واقع آنچه مهم است نسبت سیمان به ماسه است که باید در حدی رعایت شود که به کیفیت محصول لطمه نزند و در عین حال به صرفه باشد. این نسبت باید توسط یک فرد متخصص تعیین شود و در فرمولاسیون تولید لحاظ گردد.

میزان سود دهی

قطعا هدف نهایی از تولید هر محصولی رسیدن به یک سود قابل توجه است. خوشبختانه تولید سنگ مصنوعی در ایران میزان سوددهی قابل توجهی دارد. این موضوع باعث شده افراد زیادی به سمت آن روی بیاورند و نیاز کشور را تامین کنند. سنگ مصنوعی ظرافت بالا و قیمت مناسبی دارد. به طوری که استفاده از آن در مقایسه با سنگ طبیعی بسیار مقرون به صرفه است. این موضوع معمولا در طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی مطرح نیز می‌شود.

از طرفی استحکام خوبی دارد و از این لحاظ هم می‌تواند جایگزین سنگ طبیعی باشد. این در حالی است که هیچ نوع مصالح دیگری نمی‌توانند تا این حد مقاوم و بادوام باشد. تمام این موارد موجب می‌شود سنگ مصنوعی همواره مورد نیاز باشد و تولیدکننده را به سود برساند.

پس اگر قصد دارید در این حوزه فعالیت کنید لازم نیست نگران سوددهی باشید. بلکه می‌توانید با خیال راحت در این مسیر قدم بردارید و مطمئن باشید اگر تمام جوانب را بسنجید به سود خوبی می‌رسید. این در حالی است که سنگ مصنوعی علاوه بر بازار داخلی در بازارهای خارجی نیز طرفداران زیادی دارد و این امر صادرات آن را آسان می‌کند. پس شما می‌توانید با تولید سنگ مصنوعی علاوه بر درآمد ریالی به درآمد دلاری نیز دست یابید.

تجهیزات مورد نیاز در طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی

منظور از تجهیزات مورد نیاز برای تولید سنگ مصنوعی موارد زیادی است. اما مهم‌ترین آنها ماشین آلات است. ماشین آلاتی که بدین منظور استفاده می‌شود از نوع خاصی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

 1. ماشین ساب نواری
 2. دستگاهپرس موزاییک
 3. ماشین جدول زن
 4. ماشین خم کن
 5. میز ویبره ثابت و میز ویبره متحرک برای لرزش قالب‌ها بعد از ریختن مواد در آنها به منظور یکدست شدن
 6. ماشین میکسر برای مخلوط کردن سیمان و ماسه

این تجهیزات بایستی در طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی مطرح شود.

طرح های سنگ مصنوعی

فرایند تولید

فرایند تولید سنگ‌ مصنوعی به این صورت است که ابتدا مواد اولیه طبق دستور ساخت محصول و با نسبت مشخص وارد میکسر می‌شود. بدین ترتیب مواد با هم مخلوط شده و به صورت یک ماده کاملا یک دست درمی‌آید. سپس ماده به دست آمده توسط واحد کنترل کیفیت مورد بررسی قرار گرفته و چنانچه از کیفیت لازم برخوردار باشد و مشکل خاصی نداشته باشد وارد قالب‌های از قبل آماده شده می‌شود.

سپس قالب‌ها بر دستگاه ویبراتور که لرزش ایجاد می‌کند قرار می‌گیرد تا مواد به صورت یکنواخت در قالب پخش شود. سپس قالب‌ها را به قفسه‌های مخصوص انتقال می‌دهند تا ماده تولیدشده شکل قالب را به خود بگیرد و آماده جدا شدن از آن شود. بعد از یک مدت زمان مشخص مواد از قالب خارج شده و بسته‌بندی می‌شوند. سپس تا زمانی که به فروش برسند و وارد بازار شوند در انبار می‌مانند.

اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تر به فرایند تولید نگاه کنیم باید بگوییم در کل دو روش برای تولید سنگ مصنوعی وجود دارد. در روش اول سنگ‌ها در محیط آزمایشگاه تولید می‌شوند. به این صورت که سنگ‌های طبیعی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته تا به فرمول ساخت آن پی ببرند، سپس با توجه به این فرمول، سنگ به صورت مصنوعی ساخته می‌شود. این روش زمانبر و گران قیمت است. پس از این روش استفاده نمی‌کنند.

در روش دوم از ضایعات سنگ‌های طبیعی و ترکیب آنها با موادی مانند خاک رس، سیمان، آهک و خاک‌های سبک سنگ‌های مصنوعی را می‌سازند. در این روش که امروزه از آن برای تولید سنگ مصنوعی استفاده می‌شود به منظور ساخت این محصول مواد معدنی را با مواد آلی و پلیمرها ترکیب می‌کنند تا به آنچه می‌خواهند برسند.

توجیه اقتصادی طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی

در کل می‌توان گفت طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی توجیه اقتصادی دارد. با توجه به دلایل مختلفی می‌توان این گفته را اثبات کرد. اول اینکه بخشی از مواد اولیه تولید سنگ مصنوعی سنگ‌هایی هستند که به عنوان ضایعات شناخته می‌شوند. به همین خاطر قیمت کمی دارند.

علاوه بر این از آنجا که اکثر مراحل تولید توسط دستگاه انجام می‌شود تولید سنگ مصنوعی تعداد نیروی انسانی به نسبت کمی نیاز دارد. البته این تعداد با توجه به حجم تولید و نوع محصول تولیدشده متفاوت است اما در کل چندان زیاد نیست.

با این اوصاف تولیدکننده لازم نیست بایت تولید هر مترمربع از سنگ مصنوعی هزینه زیادی صرف کند. با این حال محصول آماده شده قیمت مناسبی در بازار دارد. به همین خاطر می‌توان گفت سود خوبی نصیب تولیدکننده می‌شود و فعالیت در این حوزه از لحاظ اقتصادی کاملا توجیه‌پذیر است.

مطالعات بازار

اگر بخواهیم بازار سنگ‌های مصنوعی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم باید بگوییم با توجه به تعداد تولیدکننده‌های زیادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند همواره ظرفیت بازار بیش از تولید است. البته نیاز به این محصول به رونق بازار ساخت و ساز نیز بستگی دارد. اگر این بازار دچار رکود باشد بازار سنگ‌های مصنوعی نیز رونق خود را از دست می‌دهد. اما در حال حاضر می‌توان بازار خوبی را برای آن تصور کرد. این در حالی است که بازار سنگ‌های مصنوعی تنها بازار داخلی نیست. بلکه بازارهای خارجی نیز مکان مناسبی برای عرضه این محصول هستند.

سنگ مصنوعی

صادرات محصول

مساله دیگری که در طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی باید مورد توجه قرار بگیرد صادرات است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید طبق آنچه در منابع مختلف جهانی آمده کشور ایران یکی از پنج کشور برتر تولید‌کننده سنگ مصنوعی است. این در حالی است که محصولات ایران تنوع بسیار زیادی دارند و ایران از این لحاظ جز برترین کشورها است. به همین خاطر صادرات خوبی به خارج از کشور دارد.

حال اگر بتوان از ماشین آلات، تکنولوژی و دانش روز در زمینه‌ تولید سنگ مصنوعی استفاده کرد قطعا نتایج بهتری نیز حاصل می‌شود. اگر بتوان در تولید سنگ‌های مصنوعی از ایده‌های نوین و متناسب با نیاز جوامع استفاده کرد و همچنان مساله تنوع را مورد توجه قرار داد می‌توان همواره در صدر قرار داشت.

در حال حاضر ایران سنگ مصنوعی خود را به کشورهای مختلفی از جمله آنچه در زیر آمده است صادر می‌کند. البته سنگ‌های مصنوعی انواع مختلفی دارد. آنچه به این کشورها صادر می‌شود بیشتر از نوع کفپوش، موزاییک و واش بتن است.

 • عراق
 • تاجیکستان
 • ترکمنستان
 • افغانستان
 • عمان
 • افریقای جنوبی

دریافت طرح توجیهی سنگ مصنوعی ۱۴۰۲

برای تهیه طرح توجیهی کلیک کنید

جمع بندی طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی

طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی جزئیات زیادی دارد که باید به تمام آنها توجه شود. از جمله این موارد می‌توان به برآورد هزینه و تعیین میزان سوددهی اشاره کرد. در این میان حجم تولید و کیفیت محصول نیز بسیار مهم است. از طرفی باید از تجهیزات مناسبی استفاده شود.

در کل می‌توان گفت این طرح از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین دلایل اقتصادی بودن آن، مواد اولیه ارزان و تعداد نیروی انسانی کم است. این دو مورد موجب می‌شود قیمت تمام شده محصول زیاد نباشد. در حالی که بازار آن رونق خوبی دارد و از آنجا که قیمت انواع مصالح ساختمانی همواره در حال افزایش است قیمت سنگ مصنوعی نیز مدام بالا می‌رود و سود بیشتری را نصیب تولیدکننده می‌کند.

سنگ مصنوعی در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شود و با توجه به مقاومت بالایی که دارد جایگزین بسیار مناسبی برای سنگ‌های طبیعی گران قیمت مانند گرانیت به شمار می‌رود. مجموعه این موارد موجب شده همواره بر جذابیت سنگ‌های مصنوعی افزوده شود و هر چه زمان می‌گذرد افراد بیشتری خواهان استفاده از آنها در صنعت ساختمان‌سازی باشند.

البته رقابت در بازار زیاد است و اگر قصد دارید در این بازار رقابتی حرفی برای گفتن داشته باشید باید از طرح‌های جدید و به روز استفاده کنید تا بتوانید نظر مشتری را به سمت خود جلب نمایید. در نهایت می‌توان گفت تولید سنگ مصنوعی یک سرمایه‌گذاری خوب برای کسانی است که به دنبال راه‌اندازی یک کسب و کار پربازده هستند. اگر شما نیز جز این دسته از افراد هستید بعد از تهیه طرح توجیهی تولید سنگ مصنوعی فعالیت خود را شروع کنید.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

آنچه میخوانید

حساب کاربری

آخرین مقالات

ورود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *